Mobil

Android telefonlara bir darbe daha!

ITC'den bir Android telefona daha yasak geldi.


Daha önce HTC'nin One X ve Evo 4G LTE modellerinin ABD'ye nakliyatı, Apple'ın patent ihlali gerekçesiyle mahkemeye yaptığı başvurunun ardından durdurulmuştu. Şimdide aynı gerekçe ile Motorola'nın Android işletim sistemi kullanan RAZR ve Droid 4S modellerinin satışına Microsoft, engel oldu.

1337456070_20120127114332motorolaarazr.jpg

Başkan Barack Obama'nın geri çevirmemesi halinde ITC'nin Motorola telefonları için aldığı karar, Temmuz ayında yürürlüğe girecek. Microsoft ile lisans anlaşmasını yapması için Motorola'nın üzerindeki baskıyı artıran bu karar nedeniyle şirketin, ABD piyasasına sürmek istediği telefonları geri çekmek zorunda kalmak yerine, Microsoft ile uzlaşacağı düşünülüyor.

Microsoft, ITC'nin aldığı kararın ardından bir açıklama yaptı ve "Motorola'da dahil olmak üzere, ABD akıllı telefon piyasasında büyük pay sahibi olan Android tabanlı markaların kendilerinden lisans aldıktan sonra satış yapmaya yöneleceklerini umduklarını" söyledi.

Microsoft, bu itirazını 2010'un sonlarında yapmıştı. Motorola, geçici olarak telefonlarının nakliyatı durdurulmuş olsa da, ITC'nin aldığı karardan çok etkilenmemiş görünüyor. Motorola, ITC'nin, ihlal edildiği öne sürülen dokuz patentten sadece birinin ihlal edildiğini söyledi.

Motorola yaptığı açıklamada, "Bir patentin ihlal edildiğine yönelik karar hayal kırıklığı yaratmış olsa da, gereken değerlendirmeleri yapıp kararın arkasındaki faktörleri anlamaya çalışacağız" dedi. Temyize gidecek olan Motorola, ITC'nin temyize yakın dönemde cevap vereceğini düşünmüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.