Mobil

Android telefonlarda giderek artan malware yazılımlarda üreticiler suçlu bulundu!

Android işletim sisteminde giderek artmaya başlayan kötü amaçlı yazılımlarda üretici firmaların payı olduğu iddia edildi.

Android telefonlarda giderek artan malware yazılımlarda üreticiler suçlu bulundu!

Güvenlik araştırma şirketi G DATA uzmanları son zamanlarda modern mobil cihazlarda yayılmaya başlayan kötü amaçlı malware yazılımlar hakkında ilginç bir rapor yayınladı. Android kullanıcıları için yayınlanan raporda iki endişe verici bilgiler bulunuyor.

Yapılan araştırmada malware yazılımların 2013 ile karşılaştırıldığında, 2015 yılının ilk altı ayında rekor bir sayıya ulaştığı bildirildi. Tespit edilen kötü amaçlı yazılımların toplamda rakamına ulaştığı açıklandı. Ayrıca G DATA tarafından yapılan testlerde 26 Android akıllı telefon modelinde kötü amaçlı yazılımın önceden yüklenmiş olduğu tespit edildi.

Söz konusu 26 modelin üreticileri arasında Huawei, Lenovo ve Xiaomi gibi bazı ünlü isimler bulunuyor. Kötü niyetli yazılımların, söz konusu şirketler tarafından satış öncesi üçüncü şahıslar tarafından oluşturulan veya doğrudan şirketin geliştirdiği yazılımlarda olabileceği vurgulandı. Öte yandan Malware yazılım sayısının önümüzdeki birkaç yıl içinde büyümeye devam edeceği bildirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.