Mobil

Android telefonunuzda pil tasarrufu için ipuçları

Hazırladığımız yöntemlerle Andorid telefonunuzda pil gücünde önemli gelişme kaydedebilirsiniz.

Android telefonunuzda pil tasarrufu için ipuçları

Mobil dünyasında yaşananlar inanılmaz bir gelişim gösteriyor. Dört çekirdekli işlemciler, 2GB RAM, konsol kalitesinde görüntü sunan grafik birimleri, Full HD çözünürlüklü ekranlar ve daha birçok gelişim mobil telefonları hayatımızın önemli bir unsuru haline getirdi.

Bu derece sağlanan gelişmenin yanında maalesef pil gücünde sağlanan gelişmeler halen istenilen seviyede değil. Elimizdeki telefonlar hangi teknik özelliklere sahip olursa olsun nihayetinde bir telefon ve öncelikli amaç görüşme üzerinedir. Son dönemde Motorola Razr Maxx, Galaxy Note II ve Ascend Mate modellerinde kullanılan piller bir nebze olsun pil sorununu çözüme kavuştururken, yoğun kullanımda bir günlük deneyim sunuyor.

Aşağıda hazırladığımız yazıda Android telefonunuzda pil süresini arttırmanın yöntemlerini anlatacağız.
1- Telefonunuzda neyin pil tükettiğini araştırın
1360055773_screenshot2013-02-05-10-35-46.png

Android telefonlarımızda pili neyin ne kadar tükettiğini görebileceğimiz bir menü var aslında. Bu menüye Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Pil Kullanımı sıralaması ile ulaşabilirsiniz.

Bu sayede pili en çok neyin tükettiğini görebilir ve bu yönde tedbirler alabilirsiniz.

2- Güç Denetimi Widget’i ile kullanmadığınız özellikleri mutlaka kapatın
1360055800_screenshot2013-02-05-10-35-07.png

Android telefonunuzun widget’leri arasında güç denetimini kısa yoldan sağlayan widget’ı ana ekrana getirerek burada Wi-Fi, Bluetooth, ekran parlaklığı, GPS, Senkronizasyon uygulamaları gerektiğinde açabilirsiniz.

3- Ekran parlaklığını  mutlaka telefonu rahatça kullanabildiğiniz en düşük parlaklıkta tutmalısınız.
1360055833_screenshot2013-02-05-10-35-22.png

Ayarlar -> Ekran -> Parlaklık menüsü ile ulaşabileceğiniz bu ayar menüsünden ekran parlaklık ayarını yapabilirsiniz. Önerilen ayar ise otomatik parlaklık.

4- Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın
1360055859_screenshot2013-02-05-10-37-04.png

Android telefonunuzda daha önce indirdiğiniz ve artık işinize yaramayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet menüsü ile kullanmadığınız uygulamaları silebilirsiniz.

5- Animasyonlu Duvar Kağıtları ve Widget’lara dikkat !
1360056518_screenshot2013-02-05-10-35-07.png

Yüklediğiniz animasyon içeren duvar kağıtları sürekli işlemci ve hafızada işlem yaptığından pil tüketimine neden olur. Ana Ekran uygulamaları (Widget) ise sürekli arka planda veri trafiği yarattığından hem ücretlenmenize (eğer veri paketiniz yok ise) hem de pil tüketimine neden olur. Bu nedenle kullanmadığınız ana ekran uygulamalarını mutlaka silin. Bu işlemi Ana Ekran Uygulamasının üzerinde iken haraket ettirip ekranda çıkan çöp kutusuna sürükleyerek  yapabilirsiniz.

6- Mobil İnternet Kullanmadığınızda mutlaka kapatın
1360055913_screenshot2013-02-05-10-38-10.png

Yukarıdaki ayarlardan da görebileceğiniz gibi

  • Eğer mobil internet kullanımı yapmıyorsanız mutlaka Mobil Veri’yi kapatın.
  • Mobil Veri herzaman etkin olursa telefonunuz arka planda veri transferi yapar.
  • Telefonunuz 3G’de daha fazla pil tüketir, veri transferi yapmadığınız zamanlarda telefonunuzu 2G şebekesinde kullanın.

Ayarlar -> Kablosuz Özelliği ve Ağlar -> Mobil Ağlar menüsünden tüm bu seçenekleri değiştirebilirsiniz.

8. Üçüncü Bir Güç Yardımcısı Programı Kullanın
1360055936_juice-defender-ultimate-3.5.6-2011.jpg

Android sistemi güç kullanımını yönetmek için üçüncü parti uygulamalar vardır. JuiceDefender en iyi örneklerinden biridir ve Play Store’da ücretsiz bir sürümü var.

Android bazı uygulamaları bir sonraki açılışında hızlı olması için arka planda hazırda tutuyor. Bu da işlemci gücüne ve güç tüketimine neden oluyor.

Bu sorunu çözmek için yardımcı programlar mevcut. Fakat bazı programlar telefonun rootluolmasını istiyor. Başlangıçta istediğiniz programların açılışı sizler belirleyebilir ve kapanmayan ugulamaları otomatik olarak sonlandıran programlar tercih edebilirsiniz.

9. Gece İşlemci Hızını Düşürün
1360055995_g2-overclock.jpg

Gece uyurken telefonunuzu kapatmak istemiyorsanız işlemci hızını düşürerek pil ömründen tasarruf yapabilirsiniz. Gece işlemci hızını düşürmek ağır uygulamalar çalıştırmadığınız sürece telefona herhangi bir zarar vermez. Bu tarz uygulamalarda root istemektedir.

Anlattığım bu 8 yöntem pil ömrünü yazılımsal olarak  gözle görülür bir fark yaratmaktadır. Telefonlarını yeni alanlar ilk günlerde hevesle yoğun kullandıklarından dolayı şarj 1 günde bitebilir bu normal bir durum. Zamanla telefonu kullanım süreniz ilk göne nazaran azaldığında şarj süresini artacaktır.

10. mAh Değeri Yüksek Batarya Kullanmak
1360056162_eb-k1g6usugstd43246zoom.jpg

Telefonun marka ve modeline göre standart Li-on pilleri değerleri farklı olabiliyor. Örnekk olarak Galaxy S III modelinde 2100mAh kapasiteli pil kullanılmakta. Bu bataryalara ek olarak piyasada 3000mAh seviyelerinde bataryalar bulunmaktadır.

Bunların haricinde aynı standart mAh değerinde ikinci bir batarya yanınızda bulundurabilirsiniz.

Yorumlar
sultan
note 2 kullanan biri asla şarj sorunu Yaşamaz. normal kullanımda 3 yogun kullanımda en az birbuçuk gün şarjı gidiyor ekran ışığını kısıp mobil veri gps ve wifi kapalı durumda normal kullanımda 5 günü tamamladı telefonum.
Cevapla
Murat
greenpower isimli bir uygulama var, genelde bu tur programlari denemisimdir pek gozle gorulur fark olmaz ancak bahsettigim program gercekten s3 te hatiri kalir derecede iyilisme sagladi. Su an batarsayi farkedilir bir sekilde daha uzun suruyor.
Cevapla
uğur
note 2 telefonumun şarjı bana rahatlıkla yetiyor, acil durumlarda kısayollar dan ekran parlaklığını ve mobil veriyi kapatıyorum
Cevapla
battery saver yazan arkadas
eger root etmezsen telefonu cok fazla etkisini gormezsin cunku haklari alicaksin ki program kullansin
Cevapla
m@p53
şarj konusunda en iyi telefon Philips Xenium K9 tam bir ay kullanıyordum. Firma da sonunda ununu eledi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.