Mobil

Android ve Samsung yükselişini sürdürüyor

Gartner tarafından yayımlanan ikinci çeyrek raporunda iki iş ortağı rakiplerini yine geride bırakmayı başardı.

Android ve Samsung yükselişini sürdürüyor

IDC’nin ardından Gartner da 2013 yılı ikinci çeyrek akıllı telefon satış raporunu kamuoyuna sundu. Dünya genelinde 225  milyon akıllı telefon satışı sağlanırken, akıllı telefon pazarı geçtiğimiz yıla oranla %46.5 oranında büyüdü. Pazarın en çok Aysa Pasifik ve Latin Amerika’da büyüdüğüne bildirilirken, Android işletim sistemi pazar oranını %79 seviyesine yükselti. 178 milyon civarında Android telefon satılırken, işletim sistemi en yakın rakibi iOS’ın bir hayli önünde.

iOS işletim sistemine sahip satılan iPhone miktarı ise 32 milyon seviyesinde. Geçtiğimiz yıla oranla daha fazla satış yapılmasına karşın işletim sistemi yüzdelik dilimde düşüş yaşadı. Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone işletim sistemli 7.4 milyon telefon satışı sağlanırken, işletim sistemi pazar payını %3.3 seviyesine yükseltti. BlackBerry ise 6.1 milyonluk satışa rağmen düşüşünü sürdürüyor. Listenin tamamına aşağıdan göz atabilirsiniz.

1376478994_gsmarena002.jpg

Markalar nezdinde satışlara göz atacak olursak; Samsung, 71.3 milyon satış ile zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Güney Koreli üretici pazar payını %29.7’den %31.7 seviyesine yükseltti. Listenin ikinci sırasında ise Apple yer alırken, 31.8 milyon iPhone satışının sağlandığı görülüyor. Son dönemlerde çıkışını sürdüren LG, 11.4 milyon satış ile yine listenin 3 numarasında yer alırken; dördüncü sırada ise sürpriz bir isim Lenovo’yu görüyoruz. Çinli üreticinin çeyrek genelinde 10.6 milyon satış elde ettiği görülüyor. Beşinci sırada ise ZTE yer alırken, Sony, HTC, Nokia ve BlackBerry’nin ilk beşte yer almadığını görüyoruz. 

1376478965_gsmarena001.jpg

Yorumlar
Misafir
Samsung ile ilgili araştırmacılarının raporlarına da değinen Moore, Samsung'un Avrupa'daki etkisini kaybettiğini, marka bağımlılığı konusunda yüzde 17.8 ile Apple'ın gerisinde kaldığını dile getirdi. Moore, artık Samsung'un eskisi gibi hızlı çıkışlar yapamadığını, rakiplerinin ciddi hamleler içerisinde olduğunu ifade etti. İngiltere'de Sony yükselişe geçerken, anketler Xperia kullanıcılarının yüzde 38'inin Samsung cihazlarından geçiş yaptığını ortaya koyuyor. İngiltere'de marka bağımlılığı konusunda Samsung yüzde %59 orana sahipken, Apple ise yüzde 79 ile lider. Araştırmada Samsung'un başarısın devam ettirebilmek için müşteri sadakatini ön planda tutmasının ve üretim kalitesi ve içerik yenilikleri anlamında daha çok çalışmasının şart olduğu belirtiliyor.
Cevapla
Misafir
söyle de biz de gülelim.
Cevapla
Misafir
LG Gelecekte Samsungu Geçecek Ha Burda Söylüyorum
Cevapla
Misafir
abi sony bile ilk 5 yok allaha allaha ya
Cevapla
Misafir
htccileri alalim öne. muhahahahaha
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.