Mobil

Android ve Windows Phone yükselişte, iOS ve BlackBerry ise düşüşte!

Son gelen değerlendirmeler BlackBerry'nin hala krizde olduğunu net bir şekilde ifade etmekte.

Android ve Windows Phone yükselişte, iOS ve BlackBerry ise düşüşte!

Mobil dünyasında Android ve iOS’un hâkimiyeti dikkat çekerken, Microsoft’un Windows Phone’u ise geçtiğimiz yıldan bu yana ciddi bir yükseliş sergilemekte. Özellikle Android’in pazarın %70’ine hakim olması ve yıldızını sürekli parlatıyor olması, işletim sistemini sektörde tartışmasız bir numara yapmakta.

Dünyanın en önemli pazarlarından bir olan Amerika’da ise pazar paylarının biraz daha dengede olduğu görülüyor. Son gelen araştırmalarla 2012 ile 2013’ün birinci çeyrek sonuçları karşılaştırılıyor. Android %51.2 ile pazarda en fazla tercih edilen mobil işletim sistemi olurken, geçtiğimiz yıla nazaran %5.8’lik bir artış gösterdi. iOS ise %47 seviyesinden %43.5’e geriledi.
1365312146_android-vs-ios-vs-windows-phone-580x426.png

Windows Phone cephesine göz attığımızda ise Microsoft’un pazar payını %4.1 seviyesine çıkardığı görülüyor. Sistem henüz yeterli seviyede ilgi görmüyor olsa da, ciddi anlamda bir yükseliş sergiliyor. BlackBerry ise yeni işletim sistemi ve yeni telefonlarından henüz hayır görmemiş gibi görünüyor; zira bakıldığı zaman şirketin bir zamanlar oldukça popüler olduğu Amerika’da neredeyse yok olma seviyesine geldiği görülüyor. Z10 ile özellikle İngiltere’de ciddi anlamda satışlar yapılmış olsa da, söz konusu duruma benzer etkiler henüz Amerika’da yaşanmış değil. 2012 yılında pazarın %3.6’sına hâkim olan Kanada merkezli şirketin, 2013 yılına gelindiğinde ise pazar payının %0.7 seviyesine düştüğü görülüyor.
1365312397_nocanvasblackberry-kullanici-sayisi-dustu-qsm1y.jpg

Son olarak genel bir değerlendirmede bulunacak olursak, mobil dünyasında Android ve iOS bir süre daha egemenliğini devam ettirecek gibi görünüyor. BlackBerry’nin yeni işletim sistemi ve telefonları ile nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu ancak, şimdilik Windows Phone cephesiyle bir rekabet oluşturması daha mantıklı görünüyor. Bakıldığı zaman Windows Phone, Nokia ve HTC öncülüğünde yükselen bir değer olmaya devam ediyor.

2013 yılında Firefox OS, Tizen ve Ubunt gibi yeni aktörlerin de pazara dahil olmasıyla sıkı bir rekabetin bizleri beliyor olacağını ön görebiliriz.

Yorumlar
Misafir
ben android kullanıcısıyım benım için telefon sadece konuşmak için veya oyun oynamak için degil hertürlü işimi kolayca telefon ustunden yapabilmem demektir ve android işimde çok şey kazandırabiliyor bana ios işletim sisteminin beni sınırlandırdığı ve kısıtladığını düşünüyorum aynı ücreti ödediğim samsung note 2 benım iphone 5 den daha çok işimi göruyor (iphone 5 de var eşimde) mesela hiçbir telefon bana 12 saatten fazla dayanmıyor ama pil değiştrebildiğim için samsung da sorun yaşamıyorum pdf.docx.xls.ppt uzantılı offıce dosyalarımı daha iyi yönlendirme ve yönetme imkanı bulabiliyorum belirtmem gerekir ki hiç bir ürün kusursuz olmaz elbet bir kusuru olacak ki sonraki sürüm ürününü satabilsin mukemmel diye birşey yoktur kişisel olarak uygun olanı vardır . apple ve ios a gelince yani arkadaşlar adamlar yapmışlar emek vermişler helal olsun steven jops a ayrıca teşekkurler dokunmatik teknolojisi için apple senede 1 ürün 1 yazılım çıkarıyor o kadar kullanışlı olsun artık yani .
Cevapla
serhat
programlar dandik virüslü diyen arkadaşa hayret ettim doğrusu kasma var diyor ben hiç yaşamadım donma hiç yaşamadım kullandığını tele de bağlı biraz. evet ios iyi ama anlatıldığı gibi android de kötü değil sanırım bu biraz da zevk meselesi ben o ios un arayuzunu hiç sevemedim birde kapalı kutu olmasını
Cevapla
Misafir
her iki sisteminde arti ve eksileri mevcut iphone 5 ve note 2 kullanmaktayim. bence android aga
Cevapla
Only the best Iphone...! Ben ios ta kullandim android de(galaxy s3) ios un farkini gormemek icin kor olmak lazim sadece.:D
Cevapla
abuzer
windows phone forever :-)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.