Mobil

Android'de RAM önemli mi?

Android'de RAM'in önemli olup olmadığına dair araştırma yapıldı. Bakalım yüksek RAM miktarları Android deneyimine katkı sağlıyor mu?

Android'de RAM önemli mi?

Akıllı telefon üreticileri, Avrupa ülkelerinde 4 GB RAM'li amiral gemisi modellerini satışa sunsa da, Çin'de bu amiral gemilerinin 6 GB RAM'e sahip olan modellerini satıyor. Bunun nedeni ise Çin'li üreticilerin artık hemen hemen her üst seviye telefonunda 6 GB veya 8 GB RAM'e yer veriyor olması. Peki, Android'de RAM bu kadar önemli mi?

Bildiğiniz gibi Android'de birçok RAM temizleme uygulaması yer alıyor. Tamamen cihazı yormaktan başka bir işe yaramayan bu uygulamalar, sözde kullanılan RAM'i temizleyerek cihazı rahatlıyor. Ancak bunu Android, yapısından dolayı otomatik olarak kendisi yapıyor.

Android telefonlara fazla RAM koyma mantığı da bu şekilde işliyor. 2 GB RAM'e sahip olan Android telefonda, WhatsApp, Facebook, Chrome ve 4. bir uygulama açıldığında bile 500 MB boş RAM miktarı yer alıyor. Yani günlük kullanım için 2 GB RAM hayli hayli yeterli. Kaldı ki 5. bir uygulama açtığınızda ise Android kullanılmayan uygulamaları RAM'den silip size akıcı bir deneyim sunuyor.

1502108583_ram.jpeg

Diğer bir test ise 6 GB RAM üzerinden yapılıyor. Bu testte daha fazla uygulama açık bırakılıyor. Kalan boş miktar RAM ise 3.7 GB olarak tespit ediliyor. Ancak 3.7 GB RAM öyle boş kaldığı ile duruyor.

1502108592_ramm.jpeg

Yani buradan anlayacağınız üzere üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM'e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.