Mobil

Android'den iPhone'a geçenleri pişman edecek 5 eksik şey

Android'den iPhone'a geçmek istiyor ama tereddütleriniz varsa haberimize göz atın.

Android'den iPhone'a geçenleri pişman edecek 5 eksik şey

Mobil teknoloji dünyasında Apple’ın iOS ve Google’ın Android işletim sistemleri arasındaki savaş kutuplaştırıcı bir hal almaya başladı. Bu yüzden sürekli her iki işletim sistemi üzerinde olan özellikler ve uygulamalar mobil kullanıcılar tarafından karşılaştırılarak üstünlüğü ispat edilmeye çalışıyor.

Aslında her iki işletim sistemi de en popüler uygulama ve özellikleri bünyesinde barındırıyor.  Hem de birçok kullanıcı için tatmin edici bir deneyim sunuyor. Ancak Apple iPhone’dan bir Android akıllı telefona geçmek bazı sıkıntılara neden olabilir.

1409123097_02-android-vs-ios-600x375.jpg

Apple, Google’dan çok daha iyi özellikler sunsa da, Google’ın işletim sistemi Android’i kullanmak daha kolay ve basit. Ayrıca birçok uygulama kullanıcılara kolaylıklar sunuyor. Bu yüzden Android cihazdan bir iPhone akıllı telefona geçtiğiniz zaman pişman olabilirsiniz.

Peki Android cihazdan iPhone akıllı telefona geçtikten sonra canınızı sıkacak şeyler neler olabilir? Bunları sonraki sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.

Eğer her iki işletim sistemini de kullandıysanız, size göre eksik veya fazla özelliklerini yorum kısmından bize iletebilirsiniz.


Paylaşım

Şüphesi Android kullanıcıları iPhone ve iPad’a geçtikleri zaman en sinir bozucu değişiklik iOS’un paylaşım özelliği olacaktır. Android ile karşılaştırıldığında iOS paylaşım yönünden oldukça zor görünüyor. Dropbox veya Google Drive gibi doğrudan galeri uygulaması ile kolayca bir fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz. Ancak bunu bir iPhone üzerinden yapmak imkânsız.

1409078384_sharing-on-ios-looks-completely-broken-in-comparison-with-android.jpg

Kafa karıştıran bildirimler sistemi


Bildirim çubuğunun aşağı doğru kaydırılması özelliğini ilk olarak Android kullanıcılara sundu ve iOS son zamanlarda benzer şekilde bir özellik sağladı. Bu özellik Android ile benzer ama aynı olduğu anlamına gelmiyor. iOS üzerinde bildirim çubuğu Android’deki gibi tek bir yerde değil üç sekmeye ayrılmış. Bildirimler bu üç sekmeye paylaştırılmış.

1409121858_confusing-notifications-system.jpg

 Birçok uygulamaya yatay yönde bakılmıyor


Android üzerinde tüm uygulamalara yatay ve dikey olarak bakabilirsiniz. Ancak iOS platformu üzerinde böyle bir yöntem yok.

1409121992_no-landscape-orientation-for-many-apps.jpg

 Pil istatistikleri
Bazı kullanıcılar için bu durum çok önemli değildir ancak, bazı uygulamalar pilinizi daha çok harcayabilir. Ancak Android’de hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini görmek mümkünken, iOS platformunda böyle bir özellik yok.

1409122218_no-battery-stats.jpg

 

Bütün bildirimleri temizle düğmesi

Uygulamanın fazla olduğu cihazlarda bildirimlerde fazla olur. Ancak iPhone’da tüm bildirimleri tek bir düğmeye basarak hiçbir şekilde temizleme özelliği yok ve açık bildirimler uygulamasına gidip özenle temizlemeniz gerekiyor. Temizleyeceğiniz bildirimlere çift dokunmanız gerekiyor.

1409122901_there-is-no-clear-all-button-for-notifications.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.