Mobil

Android'e rakip işletim sistemi Google Fuchsia geliyor!

Google, Android'e rakip olarak geliştirdiği yeni işletim sistemi Fuchsia OS için tarih verdi. Peki, Fuchsia OS Android'in yerini alacak mı?

Android'e rakip işletim sistemi Google Fuchsia geliyor!

Google, Fuchsia OS'in ilk geliştirici önizleme sürümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Google, Ocak ayının sonunda sürpriz bir şekilde Fuchsia OS projesi yeni bir girişim oluşturdu. F1 olarak isimlendirilen bu projede sona yaklaşıldığı ve testlere başlanacağı söyleniyor.

Fuchsia OS'nin ilk ortaya çıkmasının üzerinden dört yıldan fazla zaman geçti. Linux tabanlı olmayan bir işletim sistemi olan Fuchsia OS, Zircon adlı yeni bir mikro çekirdeği temel alıyor. Ayrıca bu işletim sistemi Android ve Linux uygulama prosedürlerini benimsiyor.

Geçen yılın başında, Fuchsia OS'in dahili büyük ölçekli testler yapacağına dair işaretler vardı. Son dahili test iyi giderse, Google geliştiricilere ilk Fuchsia OS önizleme sürümünü getirecek. Kullanıcılar Fuchsia OS'yi denemek isterlerse, kaynak kodunu kendilerinin indirmesi, birkaç desteklenen cihaza kurması ve kurması veya bir emülatör aracılığıyla çalıştırması gerekebilir.

Fuchsia OS da Android gibi açık kaynaklı bir proje olacak. AOSP'ye benzeyen yapısı ile Fuchsia OS birden fazla cihazda çalışacak. Bu cihazlar arasında akıllı ev cihazları, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları yer alacak. Şimdiye kadarki raporlardan, Google'ın akıllı ev cihazı Nest Hub, test cihazlarından biri olacak.

Google cephesi konuyla ilgili olarak; "Bu işletim sistemi için daha fazla yeni özellik geliştiriyoruz. Bazı insanlar bunun yeni Android veya yeni Chrome OS olduğunu düşünebilir. Ancak FuchsiaOS'un ayrı bir işletim sistemi olduğunu söylemek isteriz. Yeni işletim sisteminin önemi, akıllı ev cihazları, giyilebilir cihazlar ve hatta artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik cihazları gibi farklı donanım cihazları destekleyecek. Cep telefonları için Android'i sunduk. Web uygulamaları için ise Chrome OS'i kullanıma sunduk. Şimdi ise bu işletim sistemi ile diğer cihazları destekleyeceğiz." ifadesini kullandı.

Fuchsia OS

Bu açıklamalara göre Fuchsia OS'in Android'in yerini almayacağını söyleyebiliriz. Google bu işletim sistemi ile giyilebilir cihazlara yönelecek gibi görünüyor. Bakalım teknoloji devinin planları ileride değişip, Android'i Fuchsia ile değiştirir mi?

Yorumlar
nana
bence android'in yerine geçmesi kötü olur... tabi yeni ürünlere koyulabilir. 🙄
Cevapla
öztürk
kendi kendine mi rakip oluyor
Cevapla
Tarık
hahahahahahhaha
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.