Mobil

Android'i oluşturma amacı neydi?

Geçtiğimiz günlerde Android'teki görevinden ayrılan Andy Rubin, işletim sisteminin oluşturulma amacını yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Android'i oluşturma amacı neydi?

Android işletim sisteminin babası olarak kabul gören Andy Rubin, Tokyo’da katıldığı bir ekonomik zirvede Android işletim sistemi için çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce bu görevinden ayrılan Andy Rubin, bugün mobil dünyasının en baskın olan mobil işletim sistemi Android’i kamera odaklı cihazlar için oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

Ev ya da şirkette yer alacak bilgisayarlara bağlanarak akılı bir kamera platformu için Android işletim sistemini oluşturmayı hedeflendiklerini belirten Rubin, bu şekilde kamera sektöründe fark yaratmayı düşünüyordu. Java tabanlı çekirdeğin korunmasıyla ortaya çıkan işletim sistemi şu sıralar o kadar büyüdü ki, dijital kameralarda bile yer bulmaya başladı. Android cephesindeki asıl yükseliş bilindiği gibi işletim sistemini 2005 yılında Google tarafından satın alınmasıyla başladı.
1366177473_andy-rubin-and-android-logo.jpg

Açık kaynak kodlu bir platform olan Android, dünya genelinde birçok geliştiricinin elinde hayat buluyor. Son olarak Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, günlük ektive edilen cihaz sayısını 1.5 milyon olarak açıklamış ve 2013 yılı içerisinde 1 milyar cihazda Adroid’in yer bulacağını belirtmişti.

Google’da Android’in şefi görevinden ayrılan Andy Rubin, Google cephesinde hizmetlerine devam edecek ancak hizmetlerini hangi alanda sürdüreceği merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.