Android'in dünü bugünü - Page 1

Android 1.5 Cupcake

Android 1.5 güncellemesi 27 Nisan 2009'da yayınlandı. Bu güncellemeyle birlikte Android sürümlerine bir tatlı/şekerleme ismi verme geleneği de başladı.

Android 1.5 ile Widget desteği ortaya çıktı. Böylece uygulamaların çalışan küçük bir penceresi ana ekrana yerleştirilebiliyordu. Ayrıca artık Android telefonlarla MPEG 4 formatında video kaydetmek de mümkün oldu.

Android'in dünü bugünü - Page 2

Android 1.6 Donut

15 Eylül 2009'da yayına giren 1.6 Donut güncellemesi sayesinde Android artık daha güzel görünen bir işletim sistemiydi. WVGA (780 x 480) çözünürlüğe ulaşan Android'da kamera uygulaması ve galeriler sisteme daha iyi entegre edildi.

Sisteme ayrıca sesle arama, yer işaretleme, kontak bilgileri gibi detaylar da eklendi.

Android'in dünü bugünü - Page 3

Android 2.0 Éclair

26 Ekim 2009'da, Android'in nihayet ikinci versiyonu yayına girdi.

Yeni sistemle birlikte Microsoft Exchange E-posta desteği de geldi. Ayrıca SMS ve MMS'ler içinde arama yapmak gibi yararlı fonksiyonlar da eklendi. Android'in fotoğraf uygulaması da artık flash destekliyor, dijital zoom yapabiliyor ve renk efektleri yaratabiliyordu.

Android'in dünü bugünü - Page 4

Android 2.2 Froyo

Donmuş Yoğurt anlamına gelen Froyo 20 Mayıs 2010'da piyasaya çıktı.

Bu yeni güncellemede performans iyileştirmeleri dikkat çekiyordu. Ayrıca artık Android cihazlarını mobil wi-fi hotspot olarak kullanmak da mümkün oluyordu. Ayrıca artık telefonun, 3G hat yerine Wi-Fi üzerinden uygulama güncelleme yapmasını sağlamak mümkündü.

Uygulama marketi de güncellenmiş, ve yüklü uygulamalara gelen güncellemeleri kontrol edecek şekilde yeniden yapılandırılmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.