Mobil

Android'in uzay macerasına az kaldı

Tamamen cep telefonuyla kontrol edilebilen ilk uydu üzerindeki çalışmalar bitmek üzere.

Android'in uzay macerasına az kaldı

Tamamen cep telefonuyla kontrol edilebilen ilk uydu üzerindeki çalışmalar bitmek üzere. İngiliz araştırmacılarından oluşan bir takımın meydana getirdiği STRaND-1, yaklaşık 4.3 kg ağırlığında, 30 santimetre uzunluğunda bir küp uydu. Şu sıralarda son testleri yapılan STRaND-1, 25 Şubat'ta Sriharikota, Hindistan'dan uzaya gönderilecek.  İngiltere'nin ilk küp uydusu olan STRaND-1, sadece üç ayda bir araya getirilip test edildi.

Surrey Satellite Technology Limited Bilim Başkanı Doug Liddle, takımlarından böyle standart dışı bir işi bilerek istediklerini söylüyor. Uydunun merkezinde Android ile çalışan bir Google Nexus One bulunuyor. Takıma göre akıllı cepler, bu iş için gereken araçların çoğuna sahipler: kameralar, radyo bağlantıları, ivmeölçerler, yüksek performanslı işlemciler - "güneş panelleri ve itici güç dışında neredeyse her şey".

1360703261_strand-1-htc-nexus-one-1.jpg

STRaND-1'in ilk görevi, deneysel bazı uygulamalar ile çeşitli veriler toplamak olacak. SCC tarafından geliştirilen Linux tabanlı yüksek hızlı CubeSat bilgisayarı ise uyduyu çalıştıracak. Takım, ikinci aşama sırasında uydunun yörünge-içi işlemlerini akıllı cebe aktarmayı planlıyor.

Takım, her şeyin yolunda gitme ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak bazı riskler almadan gerçek tasarım devrimleri veya yenilikler ortaya çıkmayacağını vurguluyor. Takıma göre STRaND, tam da bunu yapmaya izin veriyor.

1360335302_nexusone.jpg

Yorumlar
matrix
appel halen patent davalariyla samsungla google dusman olsun ugrasa dursun adamlar uzaya android telefon gonderiyorlar appel en iyi benim diye boburlene dursun zamaninda ceosu steve jopsa demis samsunga dava acmayalim o bizim tedarikcimiz diye androidi bitircem demis steve gorunen o ki android appel bitiriyor samsungla google ugrasilirmi kafayi yemek lazim adamlarin cirolari ve arge calismalarina baktikca kendi ayagina kursun sikmak denir buna
Cevapla
Halil
O telefon nexus one
Cevapla
Bilal
Bu ilk Android telefon. Nexus one. Şimdiki 4. O değil de niye böyle eski bir telefon yolluyorlar çözemedim.
Cevapla
Misafir
fgrdfgrfgggtff bu gün
Cevapla
tolga
bu cihaz peki enerjiyi nerden aliyo ki pil olayini nasil cozuyolar?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.