Mobil

Android'in yükselişi devam ediyor

Mobil dünyası için yayımlanan son raporda Android'in rakiplerinin bir hayli önünde yer aldığı görülüyor.

Android'in yükselişi devam ediyor

Mevcut cihazlar için son olarak 4.3 numaralı sürümün dağıtımını başlatan Android, mobil dünyasında yıldızını parlatmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte %70 seviyelerinde pazar hakimiyeti bulunan işletim sistemi, 2013 yılına gelindiğinde ise bu oranı %80 seviyelerine ulaştırdı. Rakiplerinin bir hayli ilerisinde yer alan Android’in söz konusu yükselişi önümüzdeki süreçte de devam ettirmesi bekleniyor.

Strategy analiz kuruluşu tarafından yayımlanan raporda akıllı telefon pazarının %46.7’lik bir büyüme sağladığı rapor edilirken, çeyrek boyunca 229.6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirildi. Android, 182.6 milyon ile önemli bir satış başarısı elde etti.

1375694045_android-ios.png

iOS tarafında ise, geçtiğimiz yıl ile yapılan karşılaştırmada bir düşüş söz konusu olduğu görülüyor. Her ne kadar iPhone satışları 26 milyondan 31.2 milyon seviyesine yükselse de pazar payı %13.6’ya geriledi ve bu oran Apple’ın son üç yıldaki en düşük pazar hakimiyeti anlamına geliyor.

Windows Phone tarafında ise yükseliş devam ediyor. Ancak yükselişe rağmen platform henüz Android ve iOS ile rekabet edecek seviyede değil. Windows Phone işletim sistemini çalıştıran toplam 8.9 milyon telefon satışı gerçekleşirken, Pazar payı ise %3.90 seviyesine yükseldi.

Her üç platform için önümüzdeki çeyrekte önemli güncellemeler yayınlanacak. Bu hamleler karşısında Android’in pazar payını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.  

Yorumlar
Misafir
ios kendi kendine muzik vede resim gönderdigi surece kullanicilari kısıtlayıcı oldugu surece androidle rakebet edemez
Cevapla
Misafir
android balon gibi patlayacak sybianden bile hızlı terkedecek sahneyi 5 sene diyorum.tabi bu gaybi bilmek değil bi öngörü ne yaparsa yapsın android ömrü şu seneden sonra bi 5 sene daha
Cevapla
kesinlikle maddi yonleri daha agir basiyor misal benim kullandigim tablet 200tl degerinde bi tablet kullandigim telefon ise yaklasik 400tl ben bu fiyat periyodunda iphone (ios) nokia (wp) alabilirmiyim ? kesinlikle hayir işte bu yuzden android mobil pazarda lider oldu ve oylede kalacak..
Cevapla
Misafir
kesinlikle aynı fikirdeyim. nexus 5 ile bence telefon furyasının zirvesi olacak
Cevapla
Misafir
Diğer firmalar da microsoftun yazılımını kullansaydı sonu android gibi hantal ve sürekli sorun veren işletim sistemi olurdu.Değişik çözünürlükler,çeşitli işlemciler,ram miktarları vs derken birçok uygulama her telefonda çalışmıyor.En gerizekalı telefonda bile android varAndroidde bu yüzden sistem optimizasyonları oluyor.Eğer androidli bir telefon kullanmak istiyorsanız bu kesinlikle nexus cihazı olmalı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.