Mobil

Android'li cihaz üreticilerinin uyması gereken Google kurallarını merak ettiniz mi?

Google'ın Android telefon üreticileriyle yaptığı anlaşmalar ortaya çıkmaya başladı.

Android'li cihaz üreticilerinin uyması gereken Google kurallarını merak ettiniz mi?

Google'ın Android telefon üreticileriyle yaptığı anlaşmalar ortaya çıkmaya başladı. Mobil Uygulama Dağıtımı Anlaşması (MADA), Android'li cep veya tabletinde kullanmak isteyen üreticileri kapsıyor.

Yeni bir anti tekelcilik davası kapsamında ortaya çıkan belgelerde Google'ın Android'li akıllı cep üretmek üzere Samsung, ve HTC'yle yaptığı anlaşmalar yer alıyor. Recode'un yayınladığı belgelere göre üreticiler, piyasaya sürecekleri telefonlarında sadece bir Google uygulaması kullanacak olsalar bile, tüm Google uygulamalarını yüklemeleri gerekiyor (Google Newsstand dahil).

1399443202_img20140507091148.jpg

Belgedeki şaşırtıcı olmayan bir başka detay, Google'ın varsayılan arama motoru olarak sunulmasının gerektiği ve arama kutucuğunun (Google Play gibi), "varsayılan giriş ekranının en azından hemen yanında bulunması" gerekiyor. Google Maps, Gmail gibi Google uygulamalarını kullanmak istemeyen üreticiler ise açık kaynak kodlu (AOSP)Android'i tercih edebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.