Mobil

Android'li cihazınızda kullanmadığınız uygulamalar rootsuz nasıl temizlenir?

Bu tür uygulamaları devre dışı bırakmanın kolay bir yolu var!

Android'li cihazınızda kullanmadığınız uygulamalar rootsuz nasıl temizlenir?

Bildiğiniz gibi akıllı telefon üreticileri cihazlarını satışa sunduğunda birçok gereksiz kullanmadığınız uygulamalarda beraberinde gelmekte. Ve bu uygulamalar üretici tarafından legal yollara başvurmadığınız sürece cihazınızdan kaldırılamaz hale getiriliyor. Peki bu tür uygulamaları devre dışı bırakamaz mıyız?

1400075915_img20140514165255.jpg

Elbette bırakabiliriz!. Formül aslında çok basit ve her kullanıcının yapabileceği kolaylığa sahip bulunuyor. Öncelikle Android'li cihazınızın Ayarlar menüsünü seçiyoruz. Ardından uygulamalar (veya Uygulama yöneticisi) bölümünde ekranı sağa kaydırarak yüklemiş tüm uygulamaları görüyoruz. İstemediğiniz uygulamaları tek tek seçerek durdurabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Hiç kullanmadığınız bir uygulamayı seçip uygulamayı nasıl yöneteceğinizin göründüğü ekranda "Zorla durdur" seçeneğini tıklayıp uygulamayı kapatabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı listenizden tamamen kaldırmak istiyorsanız, "Devre dışı" düğmesini kullanmanızı öneririz.

1400075926_img20140514165135.jpg

Devre dışı bıraktığınız uygulamaların gerçekten devre dışı kalıp kalmadığına, uygulama listesinde uygulamanın sağına baktığınızda "devre dışı" ibaresini gördüğünüzde işlemi doğru yapmışsınız demektir. Ancak önemli bir hatırlatma yapalım: Sistemin calışmasını engelleyecek hiçbir dosyaya kesinlikle mudahale etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.