Mobil

Androidli iPhone'dan Apple'a bir darbe daha

Apple firması, Brezilya'da yaptığı başvuruda iPhone adını yine alamadı.

Androidli iPhone'dan Apple'a bir darbe daha

Apple'ın iPhone modeli en iyi akıllı telefon markası olarak bilinmesine rağmen, şirket bu isme dünya çapında sahip değil. Tableti iPad'ın adını Çin'de elinde tutabilmek için mahkeme ve sorunlar nedeniyle 60 milyon dolar ödeyen şirket, bunun benzeri bir sorunu şimdi de Brezilya'da yaşıyor.

2000 yılından bu yana Brezilya tüketici elektroniği Gradiente Eletronica SA iPhone ismi üzerine kayıtlı ve 2008 yılından beride bu markanın sahibi. Ancak şirket, bu yıl ilk kez bir iPhone akıllı telefon piyasaya sürüyor. Bunun nedeni ise bu isim üzerine hak iddia etmesi için yerel yasalara göre 5 yıl içinde bu marka üzerine bir ürün üretmek zorunda olması.

1360568525_iphone.jpg

Apple'ın Brezilya'da iPhone markasını kaydettirme talebi dün verilen kararla reddedildi. Brezilya Ulusal Enstitüsü Sınai Mülkiyet sözcüsü Marcelo Chimento, Apple'ın karara itiraz ettiğini ve yasa gereğince 5 yıl içerisinde bu marka ile ilgili cihaz üretmediği için bu ismi hak etmediğini iddia ettiğini söyledi.

Büyük ihtimalle Gradiente Eletronica iPhone ismi için Apple'dan yüklü miktarda para isteyecek.

Yorumlar
htc
en iyisi artık iphone değil.
Cevapla
Doğru en iyi telefon iPhone ama ancak telefon o kadar gerisi yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.