Mobil

Antibakteriyel ekran ile sunulan ilk akıllı telefon!

Corning ve ZTE işbirliğinde üretilen ZTE Axon'un dünyanın ilk antibakteriyal cam ekranına sahip akıllı telefonu olduğu ortaya çıktı.


Günümüzde akıllı telefonlarda donanımsal gücün yanında sağlamlıkta bekleniyor. Hal böyle olunca üreticiler cihazlarında donanımsal üstünlüğün yanında sağlamlıklarıyla ünlü ekran camlarıda kullanıyor. Yeni gelen bilgiler bu güne kadar çizilmelere ve kırılmaya dayanıklı olarak sunulan ekranlarda artık antibakteriyal özelliği de olacak.

Geçtiğimiz günlerde Çinli ZTE firmasının duyurduğu 5.5 inç'lik amiral gemisi telefonu Axon'un ekran camının antibakteriyal olduğundan tamamen habersizdi. (İtiraf etmek gerekirse bizlerinde haberi yoktu). Akıllı telefon ekranlarına kazandırdığı sağlamlıkla tanıdığımız CorningZTE ile yaptığı ortaklık sonucunda antibakteriyel cam ekran ile kaplı ilk akıllı telefon olan ZTE Axon'u duyurduklarını açıkladı.

1437722299_img20150724084344.jpg

Corning'in açıklamasına göre ZTE Axon'daki ekran sadece çizilme gibi dış etkenlere karşı korumalı değil, aynı zamanda antibakteriyel etkiye sahip ekran olarakta karşımıza çıkıyor. Corning'in yeni nesil koruyucu camı, ekran üzerinde bakteri barındırmıyor ve bu bakterileri öldürüyor.

Corning yaptığı açıklamada: "Dokunmatik ekran teknolojisinin yükselişi ve insanların kamu ve tüm açık alanlarda akıllı telefon yüzeyleri ile sürekli etkileşim halinde bulunuyor. Bir çok kişinin elinde dolaşan akıllı telefonlarda mikroplar bir başka kullanıcıya geçebiliyor Özellikle çocukların telefonları ağızlarına götürdüklerini düşündüğümüzde "Biz bu endişeyi gidermek için geliştirilmiş Antimikrobiyal özellikli Gorilla Glass ekranları ZTE AXON lansmanı ile tüketici elektroniği pazarında görmekten heyecan duyuyoruz."denildi.

Bu açıklamalardan sonra özellikle temizlik konusunda titizliği elinden bırakmayan kullanıcıların yeni ekran teknolojisine yönelmeleri muhtemel görünüyor. Muhtemelen de bu durumun farkında olan hemen hemen tüm üreticiler yeni ekran teknolojisini cihazlarında bulundurma yoluna gidecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.