Mobil

Apple, A6 işlemcisinin üretimine Samsung ile devam edecek

Apple, detayları sır gibi saklanan yeni işlemcisi olan A6'nın üretimine samsung ile devam edecek.


Apple'ın, A6 işlemcisini geliştirdiğini ve yeni cihazlarında kullanmak istediğini söylemiştik. Detayları hakkında bilgi verilmeyen yeni işlemci, Digitimes'ın haberine göre dört çekirdekli tasarımı temel alacak. Bilindiği üzere şu an dört çekirdekli tek platformu Kal-El kod adlı Tegra 3 ile Nvidia sağlarken, bu alanda sektörün en büyük oyuncusu olan Qualcomm, 2012'nin ilk yarısında çift çekirdekli tasarım ile devam edeceğini, hem performans hem de güç tüketimi olarak Tegra 3'ü geride bırakacağını ifade ediyor. Samsung ise resmi duyurusunu bir süre önce yaptığı Exynos 4412 işlemcisi ile üst seviyede yer alacak yeni nesil Galaxy cihazlarında vites yükseltmeye başlanılıyor.
1325196099_images-2.jpg

Tasarımı bizzat Apple tarafından yapılan, hacimli üretimi ise Samsung'un tesislerinde gerçekleştirilecek A6 işlemcisi de dört çekirdekli olacak. ARM'ın Cortex-A9 tasarımını temel alacak olan işlemci için merak edilen detay ise grafik kanadı. iPad 2 ve iPhone 4S'te kullandığı A5 işlemcisinde, Imagination firmasının çift çekirdekli PowerVR SGX543MP GPU'sunu kullanan ve bu açıdan şu an akıllı telefon pazarında en yüksek grafik performansını sunan Apple'ın, Tegra 3 ile artan rekabet karşısında GPU tercihini de güncellemesi düşünülüyor. Apple'ın A6 işlemcisini iPhone 5'te kullanması bekleniliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.