Mobil

Apple, Abdullah Gül'e verdiği sözü tuttu!

Apple CEO'su Tim Cook Silikon Vadisi ziyareti esnasında Abdullah Gül'e bir söz vermişti ve o sözü tuttu.


Abdullah Gül, Apple'ı ziyaretinde Apple'ın ürünlerinde olan Türkçe klavye sorununu dile getirmişti ve Tim Cook, Abdullah Gül'e Türkçe klavyeli iPhone ve iPad için söz vermişti. iPhone ve iPad'e Türkçe F ve Q klavye geliyor.

ABD ziyareti sırasında Mayıs ayında Silikon Vadisi'ni ziyaret ederek Apple merkezinde şirketin CEO'su Tim Cook tarafından ağırlanan Abdullah Gül'ün Türkçe klavye konusundaki sitemi etkili oldu. Apple, Gül'e verdiği sözü tuttu ve iPhone'a Türkçe klavye özelliği geldi. Cumhur başkanı Gül, Cook ile görüşmesi sırasında Apple'ın ürünlerinde Ş,Ğ,Ç,Ü,Ö,İ karakterlerini içeren sanal klavye bulunmamasından yakınmış ve iPhone ve iPad'lerin sanal tuş takımlarına bu harflerin de eklenmesi gerektiğini dile getirmişti.

1342604121_7276.png

Sohbet esnasında Cook, bundan haberdar olmadığını söyledi ve ziyaretçilerden birinin iPad'ini alıp inceledi. Cook, Türkçe karakterlerin ancak S,G,C,U,O,I harflerine uzun süre basıldığında ortaya çıktığını görünce Gül'e bu sorunu çözeceklerine dair söz verdi.

Cook, Gül'e verilen söz sonrasında programcılarına gerekli değişikliğin yapılması talimatını vedi. Apple'ın iOS işletim sistemine ufak bir ekleme yapılarak sorunun ortadan kalkması mümkün oldu. Türk kullanıcıları bu durumdan dolayı memnun oldular.

Apple'ın Eylül ayında tam sürümünü piyasaya sürecek ve yeni işletim sistemi iOS6'nın dün yayınlanan yeni deneme sürümünde (iOS6 Beta 3) hem F hem de Q Türkçe klavye eklendiği görüldü. iOS6'nın Eylül ayında normal kullanıcıların da kullanımına açılmadan önce en az 8 deneme sürümünün çıkması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.