Apple akıllı telefonda yine lider konumda

Apple'ın bugün yayınlanan satış raporları şirketin akıllı telefon sektöründe lider olduğunu gözler önüne seriyor.

Apple akıllı telefonda yine lider konumda

Akıllı telefon pazarıda Aple yine öncü konumda. Tüketici İstihbarat Araştırma raporu, Apple'ın iPhone akıllı telefon modelleri üzerinden satış rakamlarını ortaya koydu. Bu rapor, Nisan ile Haziran ayları arasında satılan tüm iPhone'ları kapsıyor.

Bu araştırmanın bir parçası, Nisan-Haziran döneminde herhangi bir Apple ürünü satın alan 500 Apple müşterisiyle anket yapmaktı. Buna bir iPhone, iPad, Mac bilgisayar veya Apple Watch dahil. Pandemi kısıtlamaları hafifledikçe Apple, iPhone satışlarının daha pahalı modellere kaydığını gördü. Aynı zamanda, müşteriler daha yeni telefonlarla ticaret yaparken, Apple'ın çevrimiçi ve yüz yüze mağazalarında iPhone satışları neredeyse iki katına çıktı. Daha pahalı modellere geçiş Apple ürünlerinin perakende fiyatlarına da yansıdı.

Apple, akıllı telefon pazarında lider konumda

Apple akıllı telefonda yine lider konumda - Resim : 1

Apple, 2021 mali yılının ilk çeyreğinde, Wall Street beklentilerini de aşarak ve önceki gelir rekorunu kırarak güçlü kazançlar elde etti. Şirket, 60.33 milyar dolarlık analist tahminlerini aşarak 65.6 milyar dolarlık iPhone geliri bildirdi.

Ankete katılanlar arasında en çok satan iPhone 12 Pro Max ve iPhone 11 modelleri oldu. Her iki model de ankete katılanların satın aldığı iPhone'ların %23'ünü oluşturdu. Yelpazenin diğer ucunda, geçtiğimiz çeyrekte en az popüler olan modeller iPhone 12 mini ve iPhone XR idi. Bu cihazlar iPhone satış raporlarının saedce %5'ini oluşturuyor. Ayrıca takas edilen iPhone'ların ortalama yaşı da biraz düştü.