Mobil

Apple Androidli iPhone'u satın alıyor

Apple Brezilya'da davalık olduğu Androidli iPhone ile anlaşıyor.

Apple Androidli iPhone'u satın alıyor

Hatırlarsanız sizlere daha önce Androidli iPhone hakkında bazı haberler sunmuştuk. Bu haberlere göre Brezilya'da iphone adının patentini elinde bulunduran IGB isimli yerel bir elektronik firması, iPhone ismiyle Android'li ilk akıllı telefonunu tanıtılmıştı. Bu yüzen Apple Brezilya'da iPhone'un isim hakkını alabilmek için bu firmayla mücadele ediyordu. Şimdi Apple sonuç almaya başladı gibi görünüyor.

iPhone ismi 2000 yılından bu yana Brezilya tüketici elektroniği IGB üzerinde kayıtlı ve şirket 2008 yılından beride bu markanın sahibi. Ancak şirket, bu yıl ilk kez bir iPhone akıllı telefon piyasaya sürüyor. Bunun nedeni ise bu isim üzerine hak iddia etmesi için yerel yasalara göre 5 yıl içinde bu marka üzerine bir ürün üretmek zorunda olması. Apple, bu karar üzerine temyiz mahkemesine başvurarak kararı yüksek yargıya taşımıştı.

1363068300_gradienteiphone.jpg

Tüm bu yaşananların ardından Apple, IGB ile masaya oturdu ve iPhone'un isim hakkını satın almak için uğraşıyor. Yeni gelen haberlere göre ise her iki firmanın da davalardan vazgeçip ortak bir karar alacakları söyleniyor. Büyük ihtimalle Apple iPhone isim hakkı için bu firmaya oldukça yüksek bir ücret ödeyecektir.

Yorumlar
memo 03 (xperia z)
Sonunda Gakko haklı çıktı demişti de gülmüştük
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.