Mobil

Apple Aperture yayından kaldırılıyor

Apple fotoğraf düzenleme programını artık yayından kaldırıyor.


2005 yılından beri fotoğraf düzenleme konusunda yüzlerce özelliği ile profesyonellerin işini kolaylaştıran Apple Aperture uygulamasının yeni sürümleri artık geliştirilmeyecek.

Aperture’ın ilk sürümü 2005, üçüncü ve son sürümü ise 2010 yılında kullanıma sunulmuştu. Mac App Store’un açılmasıyla da fiyatı 199'dan 77,99 dolara düşürülmüştü. Yapılan resmi açıklamayla artık güncellenmeyeceği açıklanan uygulamanın yerine, OS X Yosemite işletim sistemi ile birlikte gelecek Photos uygulaması ve iCloud Photo Library servisi alacak. Uygulamanın eski sürümlerine sahip kullanıcılar ise OS X Yosemite üzerinde ufak güncellemeler almaya devam edebilecek.

1404120364_img20140630112137.jpg

iPhoto uygulamasının gelişmiş bir modeli olan Aperture, DSLR kameraların profesyonel RAW formatına destek verebiliyor. Final Cut Pro ile de Apple’ın endüstriyel tasarım yazılımları alanında pek çok kullanıcısı bulunuyor. Son dönemlerde de Adobe Lightroom ile rekabete giren Aperture, üçüncü sürümü ile Flicker ve Facebook desteği sunmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.