Mobil

Apple AR aksesuar üzerinde çalışıyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisine sahip ve 8K desteği sunacak yeni bir cihaz üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.


Apple'a yakın kaynaklardan CNET'e sızan bilgilere göre, firma, Augmented Reality, yani artırılmış gerçeklik alanında bir aksesuar geliştiriyor.  İddialara göre Apple'ın yeni artırılmış gerçeklik cihazı, 1440 x 1600 piksel çözünürlük sunan HTC Vive Pro gibi cihazları geride bırakacak. 

Apple'ın geliştirmekte olduğu muhtemelen gözlük benzeri aksesuarda, iki mercekte de 8K Ultra HD çözünürlük bulunması bekleniyor. Pek çok uygulama bu tür bir çözünürlüğü desteklemese de, Apple sektörde bir örnek oluşturmayı amaçlıyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik destekli mimarinin, 2019 yılı sonuna kadar piyasaya sürülmesi ve PC platformu ile de uyumlu olması bekleniyor.

Apple; HTC'nin kablosuz altyapısı ile benzerlik gösteren Bluetooth temelli WiGig teknolojisinden faydalanacak.

Amerikalı bilişim devi, söylentiler hakkında bir açıklamada bulunmaktan şimdilik kaçınıyor. Ancak 8K destekli sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüğü piyasadaki tüm dengeleri değiştireceğe benziyor.

Yorumlar
Güngör
Zâten bu Artırılmış Gerçeklik gözlüklerinde götüntülenen 1080p çözünürlüğündeki görüntüler, göze batan pikseller yüzünden istenilen performansı sunamıyorlardı... 8K çözünürlük bu konudaki sorunları çözecektir...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.