Apple Avrupa'daki iPhone kullanıcıları için kritik bir karar aldı

Apple, Avrupa Birliği'ndeki iPhone kullanıcılarını yakından ilgilendiren önemli bir karar değişikliğine imza attı.

Apple Avrupa'daki iPhone kullanıcıları için kritik bir karar aldı

Şirket, daha önce iPhone'lardan web uygulamalarını kaldırma yönündeki planlarını rafa kaldırdığını açıkladı. Bu adım, hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların tepkisini çekmiş ve teknoloji dünyasında geniş çapta tartışmalara neden olmuştu. Apple'ın bu geri adımı, kullanıcıların ve geliştiricilerin çıkarlarını ön planda tuttuğunu ve onların geri bildirimlerine duyarlı olduğunu gösteriyor. Bu değişiklikle birlikte, AB'deki iPhone kullanıcıları, web tabanlı uygulamalara erişimde herhangi bir kısıtlama olmadan özgürlüklerini sürdürebilecekler.

Apple, Avrupa Birliği'nde (AB) ana ekran web uygulamalarını kaldırma kararından geri adım attı. Başlangıçta, Digital Markets Act (DMA) gerekliliklerinden dolayı non-WebKit tarayıcıları destekleme zorunluluğunu bahane ederek bu kararı alan Apple, şimdi iOS 17.4'ün bu ayın başlarında gelmesiyle birlikte Avrupa kullanıcılarının önceki web uygulama deneyimlerine geri döneceklerini açıkladı. Apple, bir geliştirici destek dokümanında güncelleme yaparak, "iOS'ta Ana Ekran web uygulamaları için destek talepleri aldık, bu nedenle AB'de mevcut Ana Ekran web uygulamaları yeteneğini sunmaya devam edeceğiz," dedi. Bu destek, Ana Ekran web uygulamalarının WebKit ve güvenlik mimarisine doğrudan dayanmaya devam edeceği ve iOS'taki yerel uygulamalar için güvenlik ve gizlilik modeliyle uyumlu olacağı anlamına geliyor.

İlerici web uygulamaları (PWAs), adanmış pencereler, bildirimler ve yerel depolama gibi özelliklerle yerel uygulamalar gibi davranır. Apple, onları Avrupa müşterileri için iOS 17.4'ün ikinci beta sürümünde kaldırmış, yerine kullanıcılara web sitesini Safari'de açıp açmak istediklerini sormuştu. O zamanlar, şirket web uygulama desteğinin, DMA'nın non-WebKit tarayıcı motorlarını destekleme gerekliliği göz önüne alındığında güvenliği tehlikeye atabileceğini iddia etmişti. "Web uygulamaları için alternatif tarayıcı motorlarını kullanmanın karmaşık güvenlik ve gizlilik endişelerini ele almak, iOS'ta mevcut olmayan tamamen yeni bir entegrasyon mimarisi gerektirir ve DMA'nın diğer talepleri ve Ana Ekran web uygulamalarının çok düşük kullanıcı benimsemesi göz önüne alındığında pratik değildir," diye şirket Şubat ayında yazmıştı.

Apple Avrupa'daki iPhone kullanıcıları için kritik bir karar aldı

Open Web Advocacy organizasyonu, Apple'ın şimdi geri alınan hamlesini hızla eleştirdi. "Apple, dünya çapında gerçek tarayıcı rekabetini kolaylaştırmak için 15 yıla sahipti ve DMA'nın nihai metninden bu yana neredeyse iki yıl geçti," organizasyon Şubat ayında yazdı. "Bu süre zarfında, tarihsel olarak Safari'ye öncelik verdiği işlevselliği diğer tarayıcılarla paylaşabilirdi. Eylemsizlik ve sessizlik çok şey anlatıyor."

AB'den de web uygulama kaldırma kararı hakkında pek memnun sesler yükselmedi. Avrupa Komisyonu yetkilileri, Şubat sonunda Apple'ın kararını araştırdıklarını ve bu durumun resmi bir soruşturmanın önünü açabileceği şeklinde yorumlandığını belirtti. Financial Times, düzenleyicilerin Apple'ın PWA kaldırmasının etkileri hakkında geliştiricilere sorular gönderdiğini bildirdi.

O zamandan bu yana Apple'ın fikrini ne değiştirdiği konusunda şirket ağzını sıkı tutuyor. Bunun yerine, şirket, ana ekran web uygulamalarını sunmaya devam etme konusundaki "talepleri" basit bir yanıt olarak çerçevelendiriyor. Belki AB yetkilileri, iPhone üreticisine diğer tarayıcı motorlarından PWAları desteklemek zorunda kalmayacağını temin etti, ya da belki de şirket resmi bir soruşturmayı (ve oluşturabileceği kötü PR'ı) önlemek istedi. Her ne olursa olsun, yalnızca Avrupa'daki iOS 17.4 beta kullanıcıları web uygulamaları olmadan kaldı ve yazılımın nihai sürümü geldiğinde onları geri alacaklar.