Mobil

Apple baş mühendisi Craig FEDERIGHI: Bu sonumuz olur!

Dün itibariyle Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi çok sert konuştu!


FBI'nın Apple'dan yazılımlarına girmek için bir "arka kapı" istediğini uzun zamandır yazıyor ve çiziyoruz. Apple'ın bu durum karşısında tutumu belli. Zira firma böyle bir arka kapı açılmasına son derece karşı. Tim Cook bu noktada uzun uzun beyanlar verdi ama bunlar genellikle yasal tarafı anlatan açıklamalardı.

Dün itibariyle Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi bu olaylar için Washington Post gazetesine açıklamalarda bulundu ve Apple'ın bu yaptırımı asla kabul edemeyeceğini birinci ağızdan bildirdi.

 

Federighi açıklamasında şunlara değinerek aslında durumun da vahametini aktardı. iOS 7 zamanında bizim bile gözden kaçırdığımız bir açığı hackerlar kullanarak kullanıcıların kişisel bulut dosyalarına ulaşarak bu dosyaları çalmışlar ve bu Apple ile kullanıcılar arasında büyük bir güven problemi doğmasına sebep olmuştu. Böyle bir açığın bırakılmasını kabul etmemiz imkansız.

1457338335_ive-craig-federighi.jpg

Bu açığın kabul edilmesi sonrasında bu açığın kullanıcılar tarafından kabul edilmesi ise ayrı bir sorun teşkil edecektir ve bu da Apple'ın müşteri kaybetmesine sebep olacaktır diyen Federighi kırmızı çizgilerini oldukça net bir biçimde ortaya koydu.

Peki şimdi ne olacak?

Bu durum karşısında FBI ve Apple şu anda mahkeme nezdinde kozlarını paylaşıyor ama Amerikan Hükumeti böyle bir zorlamaya sebep olursa Apple'ın da pılını pırtısını toplayıp farklı bir ülkede kendini temsil etmeye başlayabileceğinin söylentileri ortalarda dolaşmıyor değil.

Yaşananlar şirketleri ve devletleri hangi noktaya götürecek bunu hep birlikte göreceğiz...

 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.