Mobil

Apple başarılı geçen bir çeyreği daha geride bıraktı

Apple bir kez daha beklentilerin üzerinde gelir elde etti. Net kâr geçen yıl aynı döneme göre yaklaşık %30 artış gösterdi.

Apple başarılı geçen bir çeyreği daha geride bıraktı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple 2015 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Şirket bir kez daha beklentilerin üzerinde bir gelir elde etti. Apple’ın kendi mali yılının son çeyreğine denk gelen temmuz-eylül dönemini kapsayan finansal sonuçlara göre şirket 51.5 milyar dolar gelir elde etti. Apple’ın net kârı ise 11.1 milyar dolar olarak açıklandı.

Bir önceki yılla karşılaştırıldığında Apple'ın gelir ve kâr miktarını önemli ölçüde artırdığını görüyoruz. Apple geçen yıl aynı çeyrek diliminde 42.5 milyar dolar gelir, 8.5 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

İlginizi çekebilir;

Apple’ın beklentileri aşan gelir bilançosunda eylül ayında satışa sunulan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın etkili olduğu söylenebilir. Apple dördüncü çeyrek boyunca 48.4 milyon iPhone, 9.8 milyon iPad ve 5.7 milyon Mac satışı gerçekleştirdi.

Apple ayrıca bir sonraki çeyrekte 75.5-77.5 milyar dolar arasında bir gelir bekliyor. 

Hatırlatma: ABD'deki birçok şirket gibi Apple'ın mali yılı da ekim ayında başlayıp, bir sonraki yılın eylül ayında sona eriyor.

İlginizi çekebilir; 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.