Mobil

Apple bir kez daha iPhone 14 stok sorunuyla karşı karşıya

Dünyanın en popüler akıllı telefon üreticisi olan Apple, bu yılın genelinde yaşadığı tedarik sorunlarına bir yenisini daha ekleyebilir.

Apple bir kez daha iPhone 14 stok sorunuyla karşı karşıya

Akıllı telefon dünyasının en önemli ismi konumunda olan Apple, iPhone 14 serisiyle gündeme gelmeye devam ediyor. Eylül ayında tanıtılan ve tanıtıldığı günden bu yana teknoloji dünyasının gündeminden düşmeyen bu yeni akıllı telefon serisi, şimdi de tedarik sıkıntılarıyla adından bahsettiriyor.

Bilindiği üzere son bir haftadır Çin’den gelen haberler hiç de iyi değil. Apple için iPhone üretimi yapan Foxconn’un Çin’deki en büyük fabrikalarından birinde meydana gelen işçi ayaklanmaları herkesin malumu. Her ne kadar özellikle dünden bu yana ayaklanmaların yatıştırıldığı yönünde haberler gelmeye başlasa da, yine de ünlü analist Ming-Chi Kuo söz konusu sürecin üretime önemli bir sekte vurduğunu iddia etti.

Apple bir kez daha iPhone 14 stok sorunuyla karşı karşıya

Kuo’ya göre yaşanan bu süreç Apple’a oldukça pahalıya patlayacak ve üretim anlamında %20’ye yakın aksama yaşanabilecek. Bunun anlamı, Apple tarafından yılın son ayında yapılması planlanan iPhone 14 sevkiyatı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanması kuvvetle muhtemel. Tabi iPhone 14 sevkiyatı azalınca stok sorunlarının baş göstereceği de kesin. İşin kötüsü bu durumdan en çok etkilenmesi beklenen modeller iPhone 14 Pro’lar. Çünkü ayaklanmaların baş gösterdiği Zhengzhou fabrikası, tüm iPhone modellerinin %70’inin üretildiği bir yerdi. Bakalım bugüne kadar benzer sıkıntılardan son derece akıllı çözümlerle kurtulan Apple, bu yeni problem karşısında şapkadan yeni bir tavşan çıkarabilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.