Apple bir konuda daha geri adım atmak üzere

Amerikalı teknoloji devi Apple, USB Type-C konusundan sonra Avrupa Birliği’nin baskılarıyla bir başka konuda daha geri adım atmaya hazırlanıyor.

Apple bir konuda daha geri adım atmak üzere

Apple, uzun zamandır App Store'u üzerindeki sıkı kontrolüyle tanınıyor. Sadece sıkı kurallarına uyan uygulamalar iOS cihazlarda indirilebilir hale getiriliyor. Ancak, işler yakında iOS 17 ile değişebilir. Mark Gurman gibi bir endüstri uzmanına göre, iOS 17, üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesine ve App Store dışından uygulama indirilmesine izin verecek. Bu özellik, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından çokça talep ediliyor.

Bu değişiklik, geliştiricilerin ilk yıl için uygulama içi işlemler için ve satın alınabilir uygulamalar için Apple'ın şu anda aldığı %15 ila %30 ücretlerden kaçınabilmesini sağlayacak. Bu ücretleri ödemek herhangi bir iş modeli için uygun olmayabilir, ancak sideloading programları ve üçüncü taraf uygulama mağazaları, geliştiricilere Apple'ın ekosistemi dışında uygulama dağıtma seçeneği verecektir.

Gurman'a göre iOS 17, üçüncü taraf uygulamalara yönelik Apple'ın tutumunda bir dönüm noktası olacak. İleriye dönük olarak, Apple'ın uygulama yan yükleme kısıtlamalarını 2024 yılına kadar kaldırmayı planladığı belirtiliyor ve iOS 17 bu yeniliklerin ilk adımı olacak.

Apple bir konuda daha geri adım atmak üzere

Avrupa Birliği'nin Dijital Pazarlar Yasası, şirketlere üçüncü taraf uygulama yükleme izni verilmesi gerektiğini belirliyor ve bu durum, Apple'ın yan yükleme özelliğine izin verme kararının arkasındaki güçlü bir itici güç olabilir. Şirketlerin Mart 2024'e kadar kurallara uymaları gerekiyor, ancak Apple, AB'nin sert talebi nedeniyle bu özelliği Avrupa'da daha erken sunması bekleniyor.

Yan yükleme özelliği ek olarak, iOS 17'nin, Control Center ve Dynamic Island gibi mevcut işlevlerde büyük iyileştirmeler sunması ve birçok yeni özellik getirmesi bekleniyor. Apple, yan yükleme ve üçüncü taraf uygulamalar hakkında daha fazla bilgiyi Haziran 2023'teki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda veya yılın daha ilerleyen dönemlerinde paylaşacak.