Apple bu defa kendisini Çinli şirketlere emanet edecek!

Apple, artırılmış gerçeklik cihazlarını geliştirmek için Çinli Luxshare şirketini seçti. Nikkei Asia'nın öğrendiği üzere, iPhone üreticisi ilk kez birinci nesil ürün için bir Çinli tedarikçiye başvurdu.

Apple bu defa kendisini Çinli şirketlere emanet edecek!

Hızla yükselen bir teknoloji üreticisi olan Luxshare, olaya ilişkin bilgisi olan kaynakların söylediğine göre, önceden Tayvanlı Pegatron'a ait olan Şangay'daki artırılmış gerçeklik geliştirme ekibini devraldı.

Luxshare'un katılımı, Çinli teknoloji tedarikçileri için bir dönüm noktası niteliğinde. Önceki yıllarda Apple, yeni ürün hatlarının ilk nesillerini geliştirmesi için Foxconn gibi Tayvanlı tedarikçilere güveniyordu. Ancak Apple'ın, tedarik zincirindeki Çin'e olan bağımlılığı ve ABD ve Çin arasındaki teknoloji gerilimleri artarken, Çinli bir oyuncuya, Luxshare'a güvenmesi dikkat çekici.

Pegatron, uzun zamandır iPhone üreticisi olmasına rağmen, Apple'ın artırılmış gerçeklik cihazlarını geliştirmesine yardımcı olan ilk tedarikçi oldu, ancak işbirliği dört yıl boyunca kesintili bir şekilde devam etti. Tayvanlı şirket yıllardır Microsoft'un Hololens karma gerçeklik başlığını yapıyor, ancak Apple'ın artırılmış gerçeklik planlarına şüpheyle yaklaştı ve diğer uygulamalara, örneğin otomotiv ve sunuculara odaklanmak için projeden yavaş yavaş çekildi.

Apple bu defa kendisini Çinli şirketlere emanet edecek!

Öte yandan Luxshare, Apple'dan mümkün olduğunca çok alanda iş almayı umuyor. Nikkei Asia'ya bilgi veren dört kişi, Luxshare'un yıllar içinde Apple'ın en önemli Çinli tedarikçisi haline geldiğini ve iPhone'lar, Apple Watch ve AirPods gibi cihazları zaten ürettiğini söyledi.

Bir başka kaynak Nikkei Asia'ya, Foxconn'un da AR projesine yardımcı olduğunu söyledi. Uzun zamandır iPhone montajcısı olan Foxconn, daha ucuz bir ikinci nesil AR cihazının paralel olarak geliştirilmesinde çalışacak. Foxconn'un odak noktası, genel maliyetleri düşürmek için seri üretimi otomatikleştirmek ve üretim performansını artırmak olacak.