Mobil

Apple' dan Samsung' a yeni dava! 4 cihaz için yasaklama isteği...

Apple patent hakkını aldığı ürünler için dava açmaya devam ediyor


Apple ile Samsung arasındaki savaş git gide daha da büyüyor. Artık olay cihazların yasaklanmasına kadar geldi.

İlk olarak Samsung, Amerika' da ve İngiltere' de iki dava açarak, Apple cihazlarının ithal edilmesinin yasaklanmasını istedi. Bunun üzerine Apple boş durmadı ve dün Kaliforniya' nın kuzey bölgesinde yer alan ABD Ticaret Mahkemesi' ne Samsung' un 4 cihazı için üretim durdurma isteğinde bulunarak dava açtı.

Apple' ın başvurunda, üretimine son verilmesini istediği cihazlar; Galaxy S 4G, Infuse 4G, Droid Charge ve Galaxy Tab 10.1 olarak belirlenmiş. Apple gerekçe olarak üç tasarım ihlalı ve birde yazılım patentinin ihlal edildiğini idda ediyor.

Apple yaptığı açıklamada; yürütmeyi durdurma taleplerinin sadece kendi haklarını değil kamu menfaatini korumaya da yönelik olduğun belirtti.

Başvurada en dikkat çeken nokta ise, Samsung' un en iddalı iki modelinin yer almaması. Apple' ın belirttiği modeller zaten Samsung' un eski modelleri olarak göze çarpıyor. Galaxy S II ve Galaxy Tab 8.9 bu cihazlar arasında yer almıyor. Ancak firma bu iki modelin kesin piyasaya çıkış tarihi resmileştikten sonra talep kapsamına alma hakkını saklı tutuyor.

Bakalım ilerleyen günlerde daha neler olacak. Mahkeme kararını sadece Apple ve Samsung değil, Microsoft ve HTC' nin de dört gözle beklediği aşikar. Nitekim çıkan kararlar bu iki şirkete yarayabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.