Apple Epic Games arasındaki savaş büyüyor

Apple ve Epic Games arasındaki mahkeme bir üst seviyeye taşınıyor.

Apple Epic Games arasındaki savaş büyüyor

Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney'in açıklamasına göre Apple, oyunun yapımcısı Epic Games ile yaşanan yasal süreç sonuçlanana kadar Fortnite'ı App Store'dan yasakladı. Bunun sonucunda, popüler oyunu yeni kullanıcılar iPhone'lara veya diğer Apple cihazlarına indiremeyecek.

Apple'ın yaptığı açıklamaya göre oyunu Apple cihazlarına zaten indirmiş olan kişiler oyunu oynamaya devam edebilecek, ancak herhangi bir güncelleme almayacak.

Apple Epic Games arasındaki savaş büyüyor

Epic Games tarafından yayınlanan nişancı oyunu Fortnite, kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatarak politikalarını ihlal ettiği için geçen yıl Apple'ın App Store'undan kaldırıldı. Fortnite Apple’ın tüm uygulama içi satın alımlarda aldığı %30 komisyonu vermeyi reddetti.

Fortnite’ın bu hareketi, Apple'ı App Store'u tekel olarak çalıştırmakla suçlayan Epic Games tarafından getirilen yasal bir savaşı başlattı.

Eylül ayında bir ABD mahkemesi, Apple'ın uygulama geliştiricilerinin kullanıcıları üçüncü taraf ödeme seçeneklerine yönlendirmesini engelleyemediğine karar verdi.

Ancak yargıç, Epic'in iddialarını ispatlayamadığını söyledi.

Hem Epic hem de Apple, kararın ilgili bölümlerine itiraz ediyor.

Tim Sweeney, Twitter'da "Apple bir yılını dünyaya, mahkemeye ve basına 'eğer herkesle aynı kurallara göre oynamayı kabul ederlerse Epic'in App Store'a dönmesini memnuniyetle karşılayacaklarını’’ söyledi.

Tim Sweeney tarafından paylaşılan yazışmalarda Apple, Epic'in "kodları Apple'dan gizleyerek kasıtlı bir sözleşme ihlali ve güven ihlali gerçekleştirdiğini" ve "bölge mahkemesinin kararı kesinleşene ve temyiz edilemez hale gelene kadar" hesabını eski durumuna getirmeyeceğini söyledi.