Apple, Hindistan'daki tehditlere karşı harekete geçiyor

Apple, Hindistan'daki politikacılara gönderilen tehdit mesajları üzerine konuyu araştırmak üzere uzmanlarını gönderiyor.

Apple, Hindistan'daki tehditlere karşı harekete geçiyor

Hindistan'daki bazı politikacılara yönelik yakın zamanda alınan tehdit bildirimlerinin ardından, Apple bu olayı araştırmak için bir ekip oluşturdu. Güvenilir kaynaklara göre, Apple'ın teknik ve siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekip, bu konuyu incelemek için Hindistan'a gönderilecek.

Alınan bildirimler, cihazların devlet destekli hackerlar tarafından hedef alındığını uyararak, hassas bilgilerin güvenliği konusunda endişelere neden oldu. Bu soruşturma, şu anda Hindistan Bilgisayar Acil Durum Yanıt Ekibi (CERT-In) tarafından yönetiliyor.

Ekim ayında, Shiv Sena'dan Priyanka Chaturvedi, Trinamool Kongresi'nden Mahua Moitra, Kongre'den Pawan Khera ve Shashi Tharoor, AAP'den Raghav Chadha, CPI(M)'den Sitaram Yechury ve Samajwadi Parti'den Akhilesh Yadav gibi birçok önde gelen muhalefet lideri, Apple'dan cihazlarının devlet destekli hackerlar tarafından hedef alındığına dair bildirimler aldı.

Apple, Hindistan'daki tehditlere karşı harekete geçiyor

Bilinmesi gerekenler arasında, Apple'ın tehdit bildirim sistemi, devlet destekli saldırılara hedef olabilecek kullanıcılar için bir uyarı mekanizması olarak işlev görüyor. Şüpheli faaliyetleri tespit etmek için tasarlanan bu sistem, etkilenen kullanıcının ilişkili e-posta adreslerine ve telefon numaralarına e-posta ve iMessage olarak bir "Tehdit Bildirimi" tetikliyor. Politikacılara ve diğer bireylere gönderilen son bildirimler, büyük olasılıkla bu sistem tarafından oluşturuldu.

Apple, daha önce hesapları yaklaşık 150 ülkede bulunan bireylere "tehdit bildirimleri" gönderdiğini belirtti. Şirket ayrıca, tehdit bildirimlerini belirli bir devlet destekli saldırgana atfetmediğini de açıkladı.

Apple, belirli bireylerin, özellikle politikacıların ve aktivistlerin, benzersiz kimlikleri veya profesyonel rolleri nedeniyle daha fazla hedef alınma olasılığı olduğunu vurguladı.