Mobil

Apple ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

18,4 milyar dolar gelir elde edilen ilk çeyrekte yüzler gülüyor!

Apple ilk çeyrek sonuçlarını  açıkladı

Apple yaptığı açıklama ile 2016 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Firama 75,9 milyar dolar gelir elde ederken 18,4 milyar dolar net kar elde etti. Şirketin hisse derğerleri 2008 yılından beri en dip noktaya gerilerken Appe'ın bu geliri elde etmesi yatırımcılarının yüzünü güldürecektir. Bugünden itibaren de Apple'ın borsa değerinin yine yükseleceğini düşünüyoruz.


Apple bu dönemde yatırımcılarına 9 milyar dolar para aktardı. 2016 ikinci çeyreği için öngörüde bulunan Apple'ın daha gerçekçi davrandığını görüyoruz. Apple'ın verilerine göre şirket önümüzdeki çeyrekte 50 milyar ve 53 milyar dolar arasında gelir; 6 milyar dolar civarında da kar yapacağını öngörüyor.

1453878299_6srange3448665k.jpg

Beklenen rakamlar ne kadar gerçek olacak bilemiyoruz ama Apple'ın 2007 yılından beri ilk defa 2016 ikinci çeyreğinde iPhone satışlarında bir gerileme yaşayacağını düşünüyoruz. iPhone 6S satışları geçtiğimiz yıla göre sadece %1 artış gösterdi. Bu da olayın bambaşka bir boyutu.

iPad ve Mac satışalrında ise ciddi bir gerileme söz konusu. Tablet pazarı belli bir dıyuma ulaştı ve gelen rakamlar ile geçtiğimiz yıl karşılaştırıldığında iPad satışlarının %25 oranında gerilediğini; Mac satışlarının ise %5,5 oranında gerilediğine şahit oluyoruz.

1453878371_og.jpg

"Apple batıyor!" nidaları arasında şirket rekor olmasa da yine büyük bir gelire imza atıyor ama Apple için rakamlar duraksama noktasına gelmiş gibi görünüyor. Gerileme olur mu olmaz mı bunu öngörmek gerçekten çok zor ama akıllı telefon pazarının 2016 içinde %1,5'luk bir büyüme göstereceği tahmin edilirken Apple'ın bu noktada satış rekorları kıracağını pek de düşünmüyoruz.

Apple düşük fiyatlı hatta "orta segment" iPhoen 5e ile farklı ve hiç bilmediği bir pazara girmeye hazırlanıyor ama o pazarda, Samsung, Lenovo, Asus, Xiaomi, Oppo, Huawei, ZTE hatta LeTV gibi rakipleri var ve bu rakipler o segmentte müthiş ürünler ortaya koyuyor...

Bakalım Apple 2016 2. çeyreğinde neler yapacak?

Editörün Notu: Apple Watch'tan bahseden oldu mu?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.