Mobil

Apple internet kotanızı sömürecek! Dikkatli olun!

Apple'ın kayıpsız müzik deneyimi için geri sayım başladı. Haziran ayında kullanıma sunulacak olan Apple Music Hi-Res, internet kotanızı sömürecek.

Apple internet kotanızı sömürecek! Dikkatli olun!

Müzik platformları arasındaki yarışta Tidal ve Deezer FLAC kalitesinde yayın yaparak farkını ortaya koymuştu. Hi-Res olarak geçen bu yüksek çözünürlüklü müzik işine Spotify'ın da gireceği açıklanmıştı. Bugün ise Apple cephesinden atılım geldi. Apple Music Hi-Res yayını resmi olarak tanıttı. Ancak bu Hi-Res'i piyasadaki hiç bir iPhone modeli desteklemiyor. Çünkü iPhone'lar Hi-Res kodeğine sahip değil.

Apple Music Hi-Res için geri sayım başladı

Apple Music'in Hi-Res'i aktifken ne kadar internet tüketeceği açıkça görünüyor. Bu verilere göre; 1 adet 24 bit/192 kHz’de yüksek çözünürlüklü kayıpsız şark 145 MB internet tüketecek. Özellikle mobil veri üzerinden Apple Music Hi-Res müzik dinlemek isteyenlerin çok dikkatli olması gerekiyor.

Apple Music

Apple'ın açıklamalarına göre;

  • Yüksek kalitede 3000 şarkı depolanabilecek.
  • Kayıpsız 1000 şarkı depolanabilecek.
  • Yüksek çözünürlüklü kayıpsız 200 şarkı depolanabilecek.
  • Yüksek verimli şarkı 1.5 MB
  • 256 kbps yüksek kalite şarkı 6 MB
  • 24 bit / 48 kHz kayıpsız şarkı 36 MB
  • 24 bit / 192 kHz yüksek çözünürlüklü kayıpsız şarkı 145 MB veri tüketecek.


Ağ koşulları, kulaklık ve hoparlör Hi-Res müzik dinlerken büyük etki edecek. Eğer internet bağlantınız iyi değilse Hi-Res müzik sizin için bir ızdırap olabilir.

Son olarak Apple Music Hi-Res için harici bir DAC kullanmanız gerekiyor. AirPods Max bile Hi-Res desteklemiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.