Apple iOS17 ve iPadOS 17’yi aynı anda yayınlayacak

Amerikalı teknoloji devi Apple, hem akıllı telefon hem de tablet modelleri için en önemli güncellemeyi aynı anda yayınlayacak.

Apple iOS17 ve iPadOS 17’yi aynı anda yayınlayacak

Apple, 12 Eylül'de düzenleyeceği Wonderlust etkinliğinde yeni nesil iPhone'ları, Watch Serisini ve diğer yenilikleri tanıtmaya hazırlanıyor. Bloomberg muhabiri Mark Gurman, haftalık Power On bülteninde iPhone ve iPad için yeni yazılım versiyonlarına dair bilgiler paylaştı. Apple, bu yılın Haziran ayında düzenlenen WWDC'de iOS 17 ve iPadOS 17'yi tanıttı.

Apple, iPhone ve iPad için yeni yazılım versiyonlarını genellikle sonbaharda düzenlediği etkinlikte halka sunuyor. Ancak bu yazılımlar, halka sunulmadan önce geniş çaplı beta testlerinden geçiyor. Mark Gurman'ın Apple'daki kaynaklardan edindiği bilgilere göre, şirket iOS 17 ve iPadOS 17'nin sekizinci beta versiyonlarını son sürüm olarak görmeyi planlıyor. Her iki işletim sisteminin de sekizinci beta versiyonları geçtiğimiz hafta geliştiricilere ve beta testçilere sunuldu. Apple, bu yazılımları iPhone ve iPad için aynı anda yayınlamayı planlıyor.

Apple iOS17 ve iPadOS 17’yi aynı anda yayınlayacak

Geçen yıl, iOS 16 sadece iPhone için 12 Eylül'de yayımlandı. Ancak iPadOS 16, iOS 16'nın yayımlanmasından neredeyse bir ay sonra, 24 Ekim'de piyasaya sürüldü. Bu, Stage Manager ile ilgili sorunlar nedeniyle yaşandı. iOS 17 ve iPadOS 17'nin, 12 Eylül'de duyurulması beklenen iPhone 15 lansmanından kısa bir süre sonra yayımlanması bekleniyor.

iOS 17; Standby modu, yeni AirDrop özellikleri, etkileşimli widget'lar, günlük uygulaması ve diğer birçok yeni özellikle geliyor. iPadOS 17 ise özelleştirilmiş kilit ekranı, Safari profilleri, Sağlık uygulaması ve daha birçok yeni özellikle birlikte piyasaya sürülecek.