Mobil

Apple iPhone 6s modelinde 12 MP kamera kullanacak!

Apple yeni nesil iPhone cihazlarında 12 megapiksel çözünürlüğünde kamera sensörleri kullanacak.

Apple iPhone 6s modelinde 12 MP kamera kullanacak!

Cupertino merkezli Apple, daha önceki modellerinde kullandığı 8 MP'lik kameralarından aldığı radikal bir kararla vazgeçiyor. Gelen haberlere göre şirket, yeni nesil iPhone’ları 12 MP sensörlerle donatacak.

Bugün, Kevin Wang (IHS Teknoloji Araştırma Direktörü) Apple'ın bu yılki iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ikilisinde 12MP çözünürlüğünde ve piksel boyutunun daha küçük olacağı bir kameraya yer vereceğini iddia etti.

Apple'ın aldığı söylenen bu kararla hiç şüphesiz rekabete adım attığını söylememiz mümkün görünebilir. Ancak asıl rekabet Android işletim sistemini kullanan üretici firmalar arasında yaşanıyor. Yani Android platformunu kullananan birçok üreticinin cihazlarında göz boyamadan öteye geçemeyen yüksek donanım özelliklerini kullanması Apple için sorun teşkil etmiyor. Çünkü Apple'ın ve sahip olduğu işletim sistemi iOS, cafcaflı ve yüksek donanıma ihtiyaç duymuyor. Bunun nedenini sistemin stabilizasyonu ve fazla RAM kullanımı gibi sorunları kullanıcıya yansıtmamasına bağlayabiliriz.

1431709655_img20150515200417.jpg

Yakın zamanda 4 GB RAM’li ve 23.2 megapiksel çözünürlüklü akıllı telefonların piyasaya çıkması ile hiç şüphesiz Android tarafında rekabet ortamının gittikçe alevlendiğini gösteriyor. Şimdi birçok kullanıcının "diğer şirketler 23.8 MP'lik kamera kullanırken Apple yeni mi 12 MP çözünürlüğe geçiş yapıyor?" sorusunu duyar gibiyim. Ancak burada bilmemiz gereken, cihazlarda MP boyutunu yükseltmek kadar kullanılan sensör kalitesine ve kamera yazılımına verilen önem ön plana çıkıyor. Yani bu 23 MP kameraya sahip olan bir telefonun 12 MP kameralı bir telefondan daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Kamera yazılımı berbatsa MP boyutunun baskı haricinde hiçbir önem arzetmez.

Yani özetlemek gerekirse bir Nexus 5 sahibi ve Android kullanıcısı olarak Apple’ın rakiplerine göre rakamsal olarak düşük seviyede donanım özelliklerini cihazlarında barındırması bir yana şirketin rekabetten önce kulllanıcıya verdiği önemle bu safhaya geldiğini söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.