Mobil

Apple, iPhone cihazları şarjsız sattığı için kullanıcılara 1000 dolar tazminat ödeyecek!

Apple bir süredir iPhone cihazları şarj cihazı olmadan satıyor. Ancak bu durum bazılarının hoşuna gitmiyor gibi görünüyor. İşte tüm detaylar.

Apple, iPhone cihazları şarjsız sattığı için kullanıcılara 1000 dolar tazminat ödeyecek!

Bir yargıç Apple aleyhine bir karar verdi. Şirketin Brezilya'da bir müşteriye kutuda şarj cihazı bulunmayan bir iPhone sattığı için tazminat ödemesi gerektiği kararı çıktı.

Bir MacRumors raporuna göre, Cupertino merkezli dev, kutusunda şarj aleti olmadan iPhone satan tüketici yasalarını ihlal ediyor. Apple, 2020'de kutularından şarj cihazını çıkarmıştı. Şirket bu kararın çevresel nedenlere dayandığını söyledi, ancak çoğu kişi şirketin daha küçük perakende kutuları sayesinde nakliye maliyetlerinden tasarruf etmek için harekete geçtiğine inanıyor. Gönderilmeyen şarj cihazları da maliyetlerini daha da düşürmeye yardımcı oluyor.

Apple, iPhone cihazları şarjsız sattığı için kullanıcılara 1000 dolar tazminat ödeyecek!

apple iphone

Şirketin bu hamlesi beraberinde bazı tartışmalara yol açmıştı. Şimdi, Apple'ın bu hareketine karşı çıkan bir bölge olan Brezilya'da bir yargıç, şirketi müşteriye şarj cihazı olmaması nedeniyle 1.000 ABD Dolarından fazla tazminat ödemeye zorluyor. 2021'de Brezilya'da tüketici yasalarını ihlal ettiği için şirkete 2 milyon ABD Doları para cezası vermişti.

Bu anlaşmazlık devam ederse bir noktada Apple'ın ülkedeki her iPhone'u bir şarj cihazıyla göndermesi gerekecek gibi görünüyor. Ancak şirket, birçok müşterinin evlerinde zaten şarj cihazları olduğunu savundu. Marka, şarj cihazlarını çıkarmanın çevresel faydalarını ve iPhone kutusunun daha az yer kapladığını bile belirtti.

Yorumlar
Şevket
Aferin yarrrrgıççç👍
Cevapla
Mrm
Sen fiyatları iki katına çıkar kutuya şarj cihazı koyma ne güzel valla neymiş herkesin evinde varmış geçin bu işleri
Cevapla
Şahin
Daha beter olur inşallah
Cevapla
Xmen
Çevresel faydaymiş da yok az yer kapliyormus da külliyen yalan. Şuna daha çok kâr etmek için yaptım desene.
Cevapla
Yavuz
Aynen daha çok para için daha az memnuniyet...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.