Mobil

Apple iPhone ismi nereden geliyor?

Apple iPhone isminin hikayesini merak ediyor musunuz?

Apple iPhone ismi nereden geliyor?

Apple iPhone’lar uzun bir süre efsane fenomen olarak devam eden bir konseptle tüm dünyanın ilgi odaklarından biri oldu. 6. Yılını dolduran iPhone’ların isminin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? iPhone’un aslında bir çok ismi oldu ancak onları biz göremedik. Aralarından bir seçenek olan iPhone ise büyük yankı uyandıran ilk dokunmatik telefon olarak tarihe adını yazdırmış oldu.

İşte iPhone ismine önerilen diğer seçenekler:

TelePod: iPod’u ve Apple’ı çağrıştıracak bir isim olması düşünülürken, iPod, MacPod, Telepod hatta PadPod gibi isimler düşünüldü.

1362578594_iphone5.jpg

TriPod: Fotoğrafçılık alanında kullanılan kelime yeni iPhone’ların kamera alanında da başarılara imza atarak bu isimle anılması gerektiği düşüncesini ortaya çıkardı. Tri kelimesindeki üçlü ise iPod, internet ve telefon özelliklerinin bir arada olması şeklinde açıklandı.

1362578608_apple-iphone-5-cizik-240912.jpeg

Mobi: Mobile ya da Mobil kelimesini çağrıştırması açısından telefon özelliği bulunan iPod’lara bu isim verilecekti.

MicroMac: MacBook’lardan esinlenilerek düşünülen isim kulağa değişik geliyor öyle değil mi? Uzun süredir alıştığımız iPhone kelimesinin en uygun isim olduğunu düşünmeye başladım. Sandığımızdan da zormuş bu isim meselesi.

iPad: Son olarak düşünülen isimlerden biri de iPad’di. Ancak telefona verilecek isim konusunda iPhone’un daha uygun olduğuna karar verilmesinin ardından iPad’ler tabletlere kalacaktı.

Yorumlar
mudur
oyle gakko
Cevapla
mudur
xperia nerden geliyor diye haber yapın
Cevapla
Gakko
Aynen müdür haklı valla.
Cevapla
Memo03
iPad'in ismi iTab olsaydi daha iyi olurdu bence...
Cevapla
Oğuz
Gakko adresini telefon numaranı gönder valla sana xperia z göndercem. Lütfen mantıklı yorum yap başka isteğim yok. Alcam ben sana onu düzeleceksen.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.