Apple, iPhone yazılım destek politikasını açıkladı

Apple, iPhone yazılım destek politikasını ilk kez resmi olarak açıkladı. Bu politika, kullanıcıların cihazlarının ne kadar süreyle güncelleme alacağını belirtiyor.

Apple, iPhone yazılım destek politikasını açıkladı

Apple’ın iPhone modelleri, uzun yıllardır sunduğu geniş yazılım desteğiyle tanınıyor. Cupertino merkezli teknoloji devi, genellikle cihazlarına beş yıl boyunca işletim sistemi güncellemeleri sağlıyor ve bazı modeller bu sürenin ötesinde güncellemeler alabiliyor. Ancak, bugüne kadar Apple, resmi olarak garanti ettiği yazılım desteği süresini açıklamamıştı. Yeni Birleşik Krallık düzenlemeleri, Apple’ı iPhone'larına minimum kaç yıl yazılım desteği sağlayacağını duyurmaya zorladı.

Samsung ve Google, en yeni amiral gemisi modelleri olan Galaxy S24 serisi ve Pixel 8 serisi için yedi yıllık yazılım güncellemeleri sunacaklarını duyurmuşlardı. Apple da ilk kez, cihazın ilk satış tarihinden itibaren beş yıl boyunca yazılım güncellemeleri sağlayacağını resmi olarak açıkladı. Bu da, iPhone 15 serisinin Eylül 2028’e kadar güncelleme alabileceği ve muhtemelen iOS 22’ye kadar güncellemeler göreceği anlamına geliyor.

Apple’ın beş yıllık minimum yazılım desteği politikası, rakiplerinin sunduğu süreden iki yıl daha kısa. Ancak burada önemli olan kelime "minimum" çünkü Apple, bu süreyi aşarak güncellemeler yapmaya devam edebilir. Şirket, geçmişte de bunu sıkça yapmıştı. Apple, çoğu Android markası gibi cihazlarını amiral gemisi ve orta segment olarak ayırmıyor; her cihaz, aynı yazılım desteğine hak kazanıyor.

Samsung ve Google’ın sunduğu yedi yıllık yazılım desteği ise sadece üst düzey amiral gemisi cihazlar için geçerli. Orta segment telefonlar genellikle üç yıl kadar güncelleme alıyor. Bu da Apple’ın, rakiplerine kıyasla yazılım desteği konusunda hala bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor.