Mobil

Apple iPhone'lara neden zam yaptı?

Apple yaptığı zamla neyi kanıtlamak istiyor?

Apple iPhone'lara neden zam yaptı?

Apple, dünyanın en değerli firması ve bu değer kullanıcılara daha iyi ürünler olarak geri dönüyor. Her yeni iPhone bir öncekine göre daha fazla satıyor ve bu da Apple'ın en önemli başarısı. Apple'ın en büyük yatırımcısı Carl Icahn geçtiğimiz gün attığı tek bir tweetle Apple'ın piyasa değerini 8 milyar dolar artırdı.Apple sürekli para kazanıyor ve ürünlerini de en üst fiyattan satıyordu. Anrdoid telefonlarsa iPhone'ların yapabildiği her şeyi daha uygun fiyata yapabiliyordu.

Yapabiliyordu diyoruz lakin son dönemde iPhone 6 birçok Android telefonun fiyatından daha ucuza satılmaya başladı. "Ucuz" kalite algsının en büyük düşmanıdır. Aynı özelliklere sahip 2 ürünü vitrine koyun birinin fiyatını çok az daha pahalı yapın neredeyse tüm alıcıların  onu tercih edeceklerine şahit olabilirsiniz.

Bu bağlamda her daim pahalılığı ile "eleştirilen" ya da "övünülen" iPhone'lar da son birkaç aydır Android telefonların fiyatlarından daha aşağıda satılmaya başladı ki bu halihazırda ki iPhone sahiplerini oldukça huzursuz etti. "iPhone ucuz yaa" algısı oluştu ve Apple bu işe bir dur dedi. HTC One M9 2799 TL'den, Galaxy S6 Edge 2999 TL'den, Galaxy S6 ise 2499 TL'den, LG G Flex 2 ise 2399 TL'den satışa sunuldu. iPhone 6 ise Vatan Bilgisayar'da belli indirimlerle 2299 TL'den alıcı buluyordu.

Kısacası Apple ucuz kalmıştı...

Apple'da dolar kurunun dip yaptığı şu dönemde iPhone'lara %10 civarında zam yaparak 2. kez ürünün fiyatını yükseltti. Ürünün Amerika ve Avrupa fiyatı değişmemişken Türkiye'de yapılan bu zammın kesinlikle keyfi ve anlayamadığımız bir stratejin ürünü olduğunu düşünüyoruz. LG Türkiye tüm dünyadan "daha önce ve daha ucuza" G4'ü satışa sunabilirken Apple Türkiye'nin kendince "fiyat ayarlaması yapması" komiğinde ötesinde bir durum değil mi? 

Apple'ı yaptığı bu zamdan dolayı tebrik ediyoruz! Bu zamla umarız daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve halihazırdaki kullanıcıları kendilerini çok daha değerli hissedebilir. 

Ülkemiz insanı keriz değil. Her şeyin en pahalısını, herkesten sonra kullanmaya alıştırılmış bu toplum LG G4'e her ülkeden önce ve her ülkeden daha ucuza ulaşabiliyorsa; umut hep var demektir...

Peki, siz bu zam ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.