Apple işçileri sanıldığı kadar da şanslı değil! İşte gerçekler!

Apple, sendika yanlısı perakende çalışanlarına karşı uyguladığı iddia edilen baskı nedeniyle ek incelemelerle karşı karşıya.

Apple işçileri sanıldığı kadar da şanslı değil! İşte gerçekler!

ABD  Temsilciler Meclisi üyeleri Emanuel Cleaver ve Sylvia Garcia, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na (NLRB) bir mektup göndererek Houston ve Kansas City, Missouri mağazalarında işçi istismarı iddialarının soruşturulmasını istedi. Politikacılar, Apple'ın sendikalaşma çabalarına misilleme olarak beş Kansas City çalışanını işten çıkardığı ve çok sayıda Houston çalışanını örgütlenmeye teşebbüs ettikleri için disiplin cezası verdiği iddialarından endişe duyuyor.

Mart ayında, Communications Works of America sendikası (CWA), iddia edilen misilleme nedeniyle NLRB'ye suç duyurusunda bulunmuştu. CWA, Apple'ın çalışanları kovmak ve korkutmak için biraz geç gelenler ve hatta zaman çizelgelerinde yazım hataları gibi küçük bahaneler kullandığına inanıyor. İşçilerden bazılarının, kıdem paketi istemeleri halinde şirkete karşı iddianame imzalamaya zorlandığı bildirildi. Cleaver ve Garcia, bu uygulamaların yasa dışı olduğunu söylüyor.

Apple işçileri sanıldığı kadar da şanslı değil! İşte gerçekler!

Meclis üyeleri ayrıca NLRB'nin ocak ayında Apple'ın sızıntıları ve istihdam koşullarının tartışılmasını engelleyen kurallarla işçi haklarını ihlal ettiğine işaret etti. Mektuba göre temsilciler "tekrar eden bir model" konusunda endişeliler. Aralık ayında yönetim kurulu, Apple'ın Atlanta'da sendika karşıtı toplantılar düzenleyerek yasayı da çiğnediğini söyledi.

Şirket daha önce sendikasız perakende personeline daha iyi bakabileceğini savunmuştu. Aynı zamanda maaşları yükselterek, yan hakları iyileştirerek ve planlama kurallarını kolaylaştırarak endişeleri giderdi.

Mektup, NLRB'yi yanıt vermek zorunda bırakmıyor ve bir soruşturmanın resmi bir eyleme yol açacağı kesin değil. Yine de, Apple'ın perakende emek konusundaki duruşunun Kongre'nin dikkatini çekmesi kayda değer. NLRB mektuba yanıt verse de vermese de, federal hükümetin konuya daha fazla ilgi göstermesi şaşırtıcı olmayacak.