Mobil

Apple, ITC’den Samsung’un ithalat yasağını genişletmesini istiyor

Daha fazla Samsung cihazına yasak gelebilir.

Apple, ITC’den Samsung’un ithalat yasağını genişletmesini istiyor

Samsung ve Apple arasında dünyanın birçok noktasında devam eden patent davalarının en hararetlisi Amerika’da yaşanmakta. Apple ev sahibi olmanın avantajını iyi kullanarak geçtiğimiz günlerde Samsung’un Galaxy S, Galaxy S2, Galaxy Nexus, Galaxy Tab 10.1 ve ülkeye özel bazı cihazlarına ithalat yasağı getirmeyi başarmıştı. Ticaret Komisyonu, Samsung’un Apple’a ait iki patenti ihlal ettiği kararına varırken, Başkan Obama ise ithalat yasağını onaylama noktasında pek bir tereddüt yaşamamıştı. Hatırlanacağı üzere Ticaret Komisyonu geçtiğimiz aylarda Apple’ın da Samsung’a ait bazı patentleri ihlal ettiği kararına varmış ve bazı Apple ürünlerine ithalat yasağı getirilmesi kararını vermişti, oysa söz konusu dosya Obama tarafında reddedilmişti.

1381990165_apple-vs-sumsung.jpg

Samsung aleyhine verilen karar tekrar dönecek olursak; Apple, patent ihlallerinin iki taneyle sınırlı kalmasını istemiyor ve daha fazla patent ihlalinin yapıldığı gerekçesiyle komisyona bir itiraz dilekçesinde bulunduğu öğrenildi. Ticaret Komisyonu, ülkede yaşanan ekonomik sorunlar sebebiyle şu an için faaliyetlerini durdurmuş durumda. Dilekçeye ne yönde bir yanıtın verileceği ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

İthalat yasağı konan Samsung cihazları halihazırda popüler modeller olmasa da, dava sonu hem prestij açısında hem de yeni nesil modelleri etkilemesi açısında önem arz etmektedir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.