Mobil

Apple kararını verdi: Yeni üretim üssü herkesi şaşırtacak

Teknoloji dünyasının en önemli ismi konumunda olan Apple, Çin’de yaşadığı son olaylardan sonra artık bu ülkeden apar topar çıkmanın planlarını yapıyor.

Apple kararını verdi: Yeni üretim üssü herkesi şaşırtacak

Teknoloji devi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Apple, hali hazırda üretiminin çok büyük bir kısmını Çin’de gerçekleştiriyor. Hatta gelen verilere göre, iPhone 14 üretiminin %98’ini Çin’de gerçekleştirilen Apple, bu konuda kendini fena halde bağlamış durumda. Bununla birlikte Apple’ın 2021 yılına kadar bu durumla ilgili herhangi bir şikayeti yoktu. Ancak ne zaman ki Çin koronavirüs tedbirlerini fazlasıyla abarttı işte o zaman Apple’ın sabrı da taştı.

Geçtiğimiz hafta haberlere de konu olan gelişmelerde, Foxconn çalışanlarının kazan kaldırdığı ve artık fabrikada yaşamak istemedikleri görülmüştü. Nitekim korona virüs tedbirleri nedeniyle Çin’de fabrikaların yeniden kapatılması kararı sonrası üretim kaybı yaşamak istemeyen Foxconn, işçilerini 7/24 kapalı vardiya sistemine geçirmiş ve çalışanların evlerine gitmelerine izin vermeyerek fabrikada yatıp kalkmalarını istemişti.

Apple kararını verdi: Yeni üretim üssü herkesi şaşırtacak

Tabi bu sürece uzun süre dayanamayan çalışanların isyan görüntüleri hem Çin’i hem de dünyanın geri kalanını ayağa kaldırınca, Apple’a tepkiler de çığ gibi büyüdü. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Çin’den taşınma sürecini hızlandırmak isteyen Apple’ın kendine seçtiği ülke ise Hindistan oldu.

Ünlü duyumcu Ming-Chi Kuo tarafından yapılan açıklamaya göre Apple, önümüzdeki 3-5 sene içerisinde Çin’deki faaliyetlerinin %45’ini Hindistan’a taşımak istiyor. Bakalım daha önce de benzer kararlar veren ancak bunu uygulama noktasında tereddüt gösteren Apple bu defa nasıl bir yol izleyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.