Apple köşeye sıkıştı! Mahkeme kararını tanımıyoruz!

Apple ile Brezilya yargısının inatlaşması sürüyor. Son olarak şarj aleti olmadan iPhone satması yasaklanan Apple bu karara uymayarak bildiği gibi davranmaya devam ediyor.

Apple köşeye sıkıştı! Mahkeme kararını tanımıyoruz!

Amerikalı teknoloji devi, 2020 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 12 modeliyle birlikte kutuda şarj adaptörü sunma politikasından vazgeçmiş ve maalesef her zaman olduğu gibi bu hamlesi diğer teknoloji devleri tarafından taklit edilerek yeni akıllı telefon kutularından şarj adaptörleri çıkarılmaya başlanmıştı. İşin can sıkıcı kısmı ise Apple’ın bunu daha yeşil bir dünya için yaptığını ve çevreci çıkarların ön plana çıktığını iddia etmesi. Öte yandan bu iddialar Brezilya’da pek karşılık bulmuş gibi görünmüyor.

Geride bıraktığımız Eylül ayında bu konuyla ilgili bir karar alan Brezilya Adalet Bakanlığı, Apple’ın bu hamlesini müşterilere eksik ürün tedarik etmek anlamına geldiğini belirterek şirkete 2,3 milyon dolar para cezası kesmiş ve şarj adaptörü olmadan iPhone satışı yapılmamasını emretmişti.

Apple köşeye sıkıştı! Mahkeme kararını tanımıyoruz!

Bununla birlikte karara itiraz eden Apple, süreci mahkemeye taşıdığı için söz konusu kararı tanımadı ve bildiği gibi davranmaya devam etti. Ancak dün bir yerel mahkemede açılan benzer konusu dava ise, Apple’ı iyice köşeye sıkıştırdı. Kararda, Apple’ın satışını yaptığı akıllı telefonlarla birlikte şarj adaptörü de sunmak zorunda olduğu, aksi halde tüketicileri bunu almaya zorlamış olacağı belirtilerek Apple’a 19 milyon dolarlık para cezası verdi. Tabi Amerikalı teknoloji devi bu karara da itiraz etti. Ancak benzer kararların çoğalması ve her seferinde para cezası tutarının artması, işlerin Apple’ın istediği gibi gitmediğini gösteriyor.