Mobil

Apple M2 yonga seti ilk hayal kırıklığını yaşattı

Apple tarafından Haziran ayın başında düzenlenen WWDC etkinliği kapsamında tanıtılan yeni işlemci M2, MacBook Pro’da gösterdiği SSD okuma/yazma hızlarıyla ilk hayal kırıklığını yaşatmış oldu.

Apple M2 yonga seti ilk hayal kırıklığını yaşattı

Amerikalı teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen ve Haziran ayının başında gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference etkinliği kapsamında tanıtılan M2 yonga seti, yavaş yavaş sahnelerdeki yerini almaya başlıyor. Bu işlemciyi kullanan cihazların birer birer testlerde görülmeye veya incelemelere konuk olmaya başlamasıyla birlikte, performans bilgileri de daha net bir şekilde görülmüş oluyor.

İşte 24 Haziran Cuma günü resmi olarak satışına başlanan ve tabi aynı anda Youtuber veya büyük teknoloji sitelerinin eline geçen 13 inç MacBook Pro’da M2 işlemciye sahip modellerden biri olarak dikkat çekiyordu.

Apple kullanıcıları tarafından büyük umutlar bağlanan yeni nesil bilgisayar, SSD okuma – yazma testlerinden sınıfta kalınca, bu cihazı satın almak isteyen Apple müşterilerinin de akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı.

Apple M2 yonga seti ilk hayal kırıklığını yaşattı

Yapılan bir test çalışması sonucu, gücünü M2 yonga setinden alan 256GB SSD dahili depolama alanına sahip 13 inç MacBook Pro’nun okuma hızının 1.446MB/sn yazma hızının ise 1.463MB/sn olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan aynı teste tabi tutulan ve gücünü M1 yonga setinden alan bir önceki nesil 256GB SSD dahili depolama alanına sahip 13 inç MacBook Pro ise okuma hızında 2.900MB/sn yazma hızında ise 2.215MB/sn değerlerine ulaşıyor. Yani anlayacağınız 256GB’lık M2 işlemcili modelin okuma yazma hızı M1 işlemcili modelin neredeyse yarısı seviyesinde.

Söz konusu duruma sebep olan şeyin Apple’ın 256GB modelinde kullandığı NAND flaş depolama yongasından kaynaklandığını, bunun yanında 512GB, 1TB ve 2TB modellerinde ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.