Mobil

Apple sadık müşterilerine ayrıcalıklı bir ödeme sistemi sunacak

Bloomberg'den Mark Gurman'a göre Apple, yaklaşan "şimdi al, sonra öde" hizmeti için size ne kadar borç vereceğine karar verirken önceki satın alımlarınıza ve harcama alışkanlıklarınıza bakacak.

Apple sadık müşterilerine ayrıcalıklı bir ödeme sistemi sunacak

Görünüşe göre teknoloji devi, uygunluğunuzu perakende mağazalarında yaptığınız satın alımlara, App Store işlemlerinize ve hatta Apple Cash kullanarak yaptığınız transferlere göre değerlendirmeyi planlıyor.

Şirketin size ödünç vereceği tutarı geçmişte bir Apple Card için başvuruda bulunup bulunmadığınıza ve Apple Pay'inize bağlı diğer kartları kullanarak harcama alışkanlıklarınıza bakarak belirleyeceği bildiriliyor. Bloomberg, şirketin sahip olduğunuz Apple cihazlarının da hesaba katılacağını söylüyor. Şirketin geçen yıl kurduğu yan kuruluşu olan Apple Financing'in, müşteri özgeçmiş kontrolleri ve kredi onaylarından sorumlu olması bekleniyor.

Apple sadık müşterilerine ayrıcalıklı bir ödeme sistemi sunacak

Teknoloji devi, Apple Pay için "şimdi al, sonra öde" işlevini ilk olarak Haziran 2022'deki WWDC etkinliğinde duyurdu. Apple, özelliğin iOS 16 ile neden başlangıçta planlandığı gibi gelmediğini açıklamazken, Gurman o sırada gecikmelerin "hizmetin sunulmasındaki oldukça önemli teknik ve mühendislik zorluklarından" kaynaklandığını söylemişti. Apple'ın özelliği test etmek için, perakende çalışanlarına kendi satın alma işlemleri için erişim izni verdiği bildirildi. Gurman'ın son raporunda, test uzmanlarının 1.000 dolara kadar kredi onayları gördüklerini söylüyor.

Apple, daha sonra öde teklifini ilk duyurduğunda, satın alma maliyetlerini altı haftada ödeyebileceğiniz dört eşit taksite bölmenize imkan sağlayacağını söylemişti. Bu kısa bir süre, ancak en azından herhangi bir ek faiz veya ücret ödemeniz gerekmeyecek. Şirketin daha büyük satın alımlar için birkaç aylık taksitlerle ödeme yapmanıza izin verecek başka bir seçenek sunmayı planladığı da bildiriliyor, ancak bu seçenek sizden faiz alacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.