Mobil

Apple şokta! Tüm sırları ifşa olma tehlikesiyle karşı karşıya!

Apple, bir şirketi M1 çipi ve iPhone 13'ün A15 mobil işlemcisi için, ticari sırlarını çalmakla suçladı.

Apple şokta! Tüm sırları ifşa olma tehlikesiyle karşı karşıya!

Teknoloji devi, Cuma günü yapılan bir şikayette, Mountain View, California merkezli bir "gizli mod" girişimi olan Rivos'un, Apple'ın çip tasarım bölümünden çalışanları yakalamak için yakın zamanda bir "koordineli kampanya" yürüttüğünü iddia ediyor.

Davayı bildiren ilk yayın olan Reuters'e göre, Apple en az iki eski çalışanının gigabaytlarca gizli veriyi yanlarında Rivos'a götürdüğünü iddia ediyor. Bloomberg'in haberine göre, bu kişilerin çaldığı iddia edilen bilgiler arasında, yayınlanmamış çip tasarımlarını detaylandıran sunumlar yer alıyor.

Şirket şikayette, "Apple'ın, Rivos'un en azından bazı Apple çalışanlarına, onlarla daha fazla iletişim kurmadan önce şifreli iletişim uygulamaları indirme ve yükleme talimatı verdiğine inanmak için nedenleri var" diyor.

Dava, Rivos'a ek olarak, fikri mülkiyet hırsızlığının bir kısmını üstlendiği iddiasıyla iki eski Apple CPU tasarım mühendisi Wen Shih-Chieh ve Bhasi Kaithamana'yı da kapsıyor. Cupertino'ya göre, her iki çalışan da Apple'ın teknolojisini ifşa etmelerini engelleyen gizlilik anlaşmaları imzalamıştı.

Dava ilerlerse, Waymo'nun Uber'e karşı 2017'de kendi kendine sürüş teknolojisi hakkında gizli bilgileri çalmak için açtığı davaya benzer şekilde, önemli şekilde dikkat çekmesi muhtemel. Yıllarca süren davalardan sonra, bu dava Uber'in 245 milyon dolara razı olmayı kabul etmesi ve bir mahkemenin anlaşmazlığın merkezindeki mühendis Anthony Levandowski'yi 18 ay hapis cezasına çarptırmasıyla sona ermişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.