Mobil

Apple tarafında işler pek de yolunda gitmiyor

Apple, Microsoft, Tesla ve diğer büyük teknoloji şirketleri gibi ekonomik gerileme karşısında işleri kesmek konusunda isteksizdi, ancak görünüşe göre baskıya karşı bağışık değiller.

Apple tarafında işler pek de yolunda gitmiyor

Bloomberg kaynakları, Apple'ın şirketin "mevcut iş ihtiyaçları"ndaki değişiklikleri yansıtmak için yaklaşık 100 sözleşmeli işe alım görevlisini işten çıkardığını iddia ediyor. Şirket şimdilik tam zamanlı işe alım pozisyonlarını ve bazı  diğer çalışanların pozisyonlarını koruyor, ancak işten çıkarmalar Teksas'tan Singapur'a kadar uzanıyor.

Şirket yorum taleplerine şimdilik karşılık vermiş değil. Yapılan en son kazanç duyurusu sırasında CEO Tim Cook, Apple'ın insanları işe almaya devam edeceğini, ancak zor koşullar göz önüne alındığında bu durumun "daha kısıtlı" olacağını söyledi.

Apple tarafında işler pek de yolunda gitmiyor

Şirket Siri'nin gizlilik endişelerini kaydetmesine yanıt olarak 2019'da yüzlerce İrlandalı sözleşmeli işçiyi ve 2015'te Apple Park geliştirme çalışanlarını işten çıkarmıştı.

Apple bu baharda karışık bir çeyrek geçirdiğinden bu hareket çok da şaşırtıcı değil. iPhone’lardan elde edilen gelirleri artmasına rağmen, Apple Watch ve akıllı ev satışları, zorlu ekonomik koşullar nedeniyle bir darbe aldı. iPad ve Mac satışları da tedarik kısıtlamaları nedeniyle engellendi. Apple tam olarak mali sıkıntı içinde olmasa da (19,4 milyar dolar kar elde etmiş durumda), önceki yılların amansız büyümesinin tadını çıkarmıyor. İşten çıkarma raporu doğruysa, firma sürekli artan satışların garanti edilmediği bir gerçeğe uyum sağlıyor demektir.

Yorumlar
Can
Kötülere hiçbir şey olmaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.