Apple Türkiye fiyatlarına zam yaptı! İşte iPhone modellerinin yeni fiyatları - Page 1

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışlardan ötürü iPhone fiyatlarına zam gelmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Malum, Apple fiyatları açıkladığında yani Eylül ayının sonlarında dolar 8.5 TL ile 8.8 TL arasında gidip geliyordu.


Fakat bugün itibariyle dolar tarihi bir rekora imza atarak ilk defa 10 TL seviyesine ulaştı. Nitekim biz bu yazıyı hazırladığımız saatlerde de 10TL’den işlem görüyordu.

Apple Türkiye fiyatlarına zam yaptı! İşte iPhone modellerinin yeni fiyatları - Page 2

Bilindiği üzere Apple günlü olarak fiyat güncelleyen bir şirket değil. Hatta genel olarak duyurulan modellerin fiyatları yıl boyunca aynı şekilde devam eder. Ta ki bir sonraki model tanıtılana kadar. Örneğin iPhone 13 mini 10.999 TL’den satışa çıktıysa, bir sonraki iPhone etkinliğine kadar fiyatın böyle gitmesi normal olacaktır. Yani herhangi bir zam ya da indirim söz konusu olmazdı.

Apple Türkiye fiyatlarına zam yaptı! İşte iPhone modellerinin yeni fiyatları - Page 3

Tek bir istisna haricinde. Kurlardaki ani yükselişler. Daha önce de şimdikine benzer bir yükselişte Apple’ın fiyat güncellediğine tanıklık etmiştik. Hatta o zaman da yurt dışından Türkiye’ye gelenler Apple Store önlerinde uzun kuyruklar oluşturmuşlardı. Çünkü kur hesabıyla bile Apple ürünleri yurt dışı fiyatının çok daha altına geliyordu.

Apple Türkiye fiyatlarına zam yaptı! İşte iPhone modellerinin yeni fiyatları - Page 4

Nitekim şu sıralar da bazı Apple ürünlerinde benzer durumlar yaşanmaya başladı. Basit bir şekilde örnek verecek olursak şu anda İngiltere’de 7700 TL olan iPad, Türkiye’de 6400 TL’den satılıyor. Düşünün, aradaki uçuk vergi farkına rağmen kur altında ezilen fiyat iPad’in Türkiye fiyatının ucuzlamasını sağlıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.