Mobil

Apple, Türkiye'den umutlu

Apple, umudunu gelişen ülkelere bağladı.


Apple’ın 2013 yılı üçüncü çeyrek mali tablolarına göre şirektin kârı yüzde 22 azaldı. Apple’ın tesellisi ise geçen yıla göre yüzde 20 artarak 31.2 milyon adete ulaşan iPhone satışları oldu. Şirketin iPhone satışları, Wall Street’in 26 milyon adet civarında olan beklentisini aştı ve 31.2 milyon adete ulaştı. Apple CEO’su Tim Cook artan iPhone satışlarıyla ilgili olarak, “Akıllı telefon pazarının doyum noktasına ulaştığı iddialarına katılmıyorum. Dağıtım ağımızı genişletmemiz Hindistan, Filipinler ve Türkiye gibi ülkelerde iPhone satışlarını arttırdı. Gelişmekte olan ülkelerde oldukça yüksek satışlar görüyoruz” şeklinde konuştu.

iPad satışlarıysa dört yıllık ilk kez geriledi. Geçen sene aynı dönemde yaklaşık 17 milyon iPad satışı gerçekleştiren Apple’ın tablet satışları bu çeyrekte yüzde 14 azalarak 14.6 milyona indi. Apple’ın Mac satışları da geçen yıla göre yüzde 5 düştü. 6 yıl önce piyasaya sürülen iPhone’un ortalama satış fiyatının yüzde 5 azalarak 580 dolara düşmesi, para birimleri üzerindeki baskılar Apple’ın toplam kâr marjıını yüzde 42.8’den yüzde 36.9’a düşürdü. Öte yandan önceki çeyrekte 43.6 milyar dolar olan gelirler ise son çeyrekte 35.3 milyar dolara geriledi.

Apple üst düzey yöneticilerinden yapılan açıklamada yeni ürünlerin güz aylarında geleceği, detay için Ekim ayının beklenmesi gerektiği ifade edildi.

Yorumlar
Misafir
arkadaş sen kendini 3 ncü sinif ülke olarak görürsen sen tarihine bak derim sana senin gibi insanlar cok var Türkiye Cumhuriyetinde begenmiyorson vatandaşı liktan çıkarsın olur biter sende 1 sinif ülkenin vatandaşı olursun begenmiyorsan cekersin gidersin
Cevapla
ruuj
Apple zaten turkiyeye giricek bu yeni biraey digilki yoneticileri secildi butun elemanlari alindi suan hazirlik asamasindalar.Avustralya kitasi haric her yere is icin gittim yanlisiniz var beyler turkiye 3. Sinif bir ulke degil.4.sinif bir ulke turkiye benim gordugum
Cevapla
Misafir
Dünyada satışları düşüp, ixtiri yiyince türkiye akıllarına gelmiştir. bizde kek çok. bunlar da onun farkındalar. Arkasına elma çıkartması yapıştırdılarmı ne olsa gider türkiye'de. Adamlar işi biliyor.
Cevapla
Misafir
millet ac parayi bunlar goturuyor
Cevapla
Misafir
Turkiye 3.sinif bir ulke degildir. .Icinde yasayan kafalar 3.ulke kafasinda yasadiklari icin bizi boyle goruyorlar ama birazda haklilar gercekten biraz cahil toplumuz mesela kufur sadece bizde en ufak birseye ana avrat kufur bu da bize yakismiyor. ...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.