Mobil

Apple ve Ericsson Arasında Patent Anlaşmazlığı Sona Erdi

Apple ve Ericsson arasında uzun zamandır süren patent anlaşmazlığı nihayet çözüme kavuştu.

Apple ve Ericsson Arasında Patent Anlaşmazlığı Sona Erdi

Elinde bulundurduğu 35 binden fazla patentle mobil iletişim sektörünün lider kuruluşlarından biri olan Ericsson, yaptığı duyuruyla Apple ile arasındaki patent anlaşmazlıkların sona erdiğini açıkladı. Ericsson ve Apple arasında yaşanan patent anlaşmazlığı son bir yıldır yargıya taşınmıştı.

Varılan anlaşmaya göre Apple, Ericsson’a ait 2G, 3G ve 4G LTE patentlerini yedi yıl boyunca kullanacak. Apple ayrıca bu süre içerisinde Ericsoon’un 5G mobil i hücresel bağlantı patentlerini de kullanabilecek.

1450768819_ericsson-apple-400.jpg

Apple ve Ericsson Arasında Patent Anlaşmazlığı Sona Erdi

Son yıllarda Ericsson’a ait 41 patenti ihlal eden Apple’ın anlaşma neticesinde Ericsson’a ne kadar ödeme yapacağı açıklanmadı. Ancak yatırım bankası ABG Sundal Collier’a göre Apple satacağı her iPhone ve iPad modelinde Ericsson’a %0.5’lik bir ödeme gerçekleştirecek. Kabaca bir hesaplama yapacak olursak; 600 dolardan satılan bir iPhone’da Ericsson’un payı 3 dolar olacak.

Ericsson'un sadece bu yıl patent gelirlerden dolayı kasasına 1.6 milyar dolar koyduğu tahmin ediliyor. 

İlginizi çekebilir >> 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.